W Turcji odnaleziono głowę z posągu Aleksandra Wielkiego
Głowę z posągu Aleksandra Wielkiego, starożytnego króla Macedonii, znaleziono w trakcie wykopalisk archeologicznych w miejscowości Konuralp, gmina Düzce, w Turcji.
2023-10-06, 05:40
Cenny artefakt, odkryty w trakcie badań starożytnego teatru, został przekazany do Muzeum w Konuralp, gdzie historycy i archeolodzy ustalili, że był on częścią posągu Aleksandra Wielkiego.
Znalezisko ma ok. 23 cm. Aleksander Wielki przedstawiony jest z głęboko osadzonymi, skierowanymi w górę oczami, wykonanymi z marmuru, śladami wiertła na źrenicy i z lekko otwartymi ustami. Jego długie, kręcone włosy sięgają szyi i - według badaczy - przypominają lwią grzywę. "Ten portret przedstawia typ włosów charakterystyczny dla Aleksandra Wielkiego" - podkreślono w opisie.
Odkrycie pochodzi z około II w. n.e.
Miasto odwiedzane przez cesarzy
Miasto Prusias ad Hypium zostało podbite przez Rzymian w 74 roku p.n.e. Pod ich rządami rozkwitło - odwiedzali je nawet cesarze rzymscy, w tym Hadrian i Karakalla. W Konuralp znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można eksponaty z czasów rzymskich.
REKLAMA
Najbardziej widoczną pozostałością antycznego miasta jest starożytny teatr, najprawdopodobniej z II wieku n.e. Poza tym zachowały się pozostałości murów obronnych oraz południowa brama.
Miejscowość jest położona w odległości ok. 40 km od wybrzeża Morza Czarnego.
Prace archeologów w Konurapl, gdzie znajdują się ruiny starożytnego bityńskiego miasta Prusias ad Hypium (Bitynia to historyczna kraina w Azji Mniejszej), trwają od czterech lat - przypomniała w informacji na stronach internetowych gmina Düzce.
Kim był Aleksander Wielki?
Aleksandra Macedońskiego, zwanego Wielkim, wychowywał Arystoteles. Wystarczyły 4 lata, aby znakomity filozof nauczył chłopca geometrii, geografii, astronomii, etyki, prawa, fizyki, medycyny, historii i filozofii tak, że w szesnastym roku życia Aleksander posiadał krzepę Spartanina, kulturę Ateńczyka, wiedzę egipskiego kapłana no i ambicje zdobywcy. Był gotowy do podboju świata. Wszędzie wzbudzał powszechny podziw.
REKLAMA
Dzięki serii zwycięstw do 327 p.n.e. opanował imperium perskie. W tym samym roku ruszył na Indie, lecz pomimo odnoszonych zwycięstw został zmuszony do odwrotu z powodu niezadowolenia w armii.
Zmarł w 323 p.n.e. Miał wtedy 33 lata. Imperium, które zbudował w tak krótkim czasie, rozpadło się po jego śmierci, ale zakładane przez niego greckie kolonie przyczyniły się do rozprzestrzenienia kultury helleńskiej. Hellenizacja wielkich obszarów starożytnego świata trwała całe stulecia.
PAP/im
REKLAMA