Polski Ład dla samorządów. Rząd przeznacza miliardy złotych na inwestycje lokalne

2023-10-07, 06:05

Polski Ład dla samorządów. Rząd przeznacza miliardy złotych na inwestycje lokalne
Dotychczas odbyło się siedem edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS przeznaczono (bez uwzględnienia 7. naboru) blisko 68 mld zł. Foto: GDDKiA Opole/Twitter

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to program zbudowany wokół założeń Polskiego Ładu. Realizowany jest poprzez bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. W ramach najnowszej edycji programu do polskich samorządów ma trafić do 30 mld złotych.

W ubiegłym roku na inwestycje w strefy przemysłowe przeznaczono blisko 5 mld zł, a dofinansowanie otrzymały 52 samorządy. 

19 lipca rozpoczął się największy z dotychczasowych naborów w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (RPIS). Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne, jak żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Pieniądze dla samorządów

Środki z RPIS pozwalają na realizowanie inwestycji w regionach. Przykładem takiego działania są m.in. środki dla Podkarpacia. W ramach kolejnej odsłony projektu województwo podkarpackie dostanie około 550 milionów złotych na wsparcie stref przemysłowych.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała, że beneficjentami będą cztery jednostki samorządu terytorialnego. Najwięcej - 250 milionów złotych - otrzyma Rzeszów.

Prezydent Rzeszowa podkreślił, że wysokość wsparcia dla Rzeszowa jest rekordowa. Dofinansowanie pozwoli między innymi zbudować drogę o szczególnym znaczeniu strategicznym dla miasta i regionu. Chodzi o trasę, która domknie północną obwodnicę miasta. Droga powiąże połączoną z autostradą ulicę Warszawską ze strefą ekonomiczną na Dworzysku.

Konrad Fijołek dodał, że dofinansowanie ma także strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i rozwoju rynku pracy w Rzeszowie i całej aglomeracji. Przekazał, że "jest już wstępnie projekt utworzenia bardzo dużego zakładu pracy w tym rejonie; na co najmniej kilka tysięcy miejsc pracy".

Tereny inwestycyjne

Podobne działania są realizowane także w województwie warmińsko-mazurskim. Olsztyn na zagospodarowanie terenów przemysłowych otrzyma 90 mln złotych. Pieniądze pozwolą na uzbrojenie terenu: budowę sieci dróg i modernizację infrastruktury.

Na "rozwój gminy Ełk poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych" przyznano ponad 48,7 mln zł. Gmina Dobre Miasto otrzyma 43 mln zł na budowę infrastruktury drogowej wraz ze strukturą wodno-kanalizacyjną na terenie części strefy przemysłowej w Dobrym Mieście położonej w pobliżu Barcikowa.

W obecnej - siódmej edycji rządowego programu dotacje na łączną kwotę ponad 4,3 mld zł przyznano 79 projektom z całej Polski. Można było ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub modernizację m.in. infrastruktury drogowej, elektroenergetycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Samorządy mogły otrzymać wsparcie w wysokości nawet 98 proc. wartości inwestycji, przy minimum 2 proc. udziału własnego.


Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Dotychczas odbyło się siedem edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS przeznaczono (bez uwzględnienia 7. naboru) blisko 68 mld zł. I i II edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce; III i VI edycja została zaadresowana do obszarów popegeerowskich; IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych; V edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

Czytaj także na niezalezna.pl: Trzeci konkret na kolejną kadencję Zjednoczonej Prawicy. „Wprowadzamy program Lokalna półka”

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Polski Ład dla polskiej wsi

W ramach programu Polski Ład prowadzone są także inwestycje dla polskiej wsi. Program zapewnia rolnikom szeroki pakiet korzyści, w tym dopłaty, inwestycje czy nowoczesne rozwiązania, co przekłada się na znaczny wzrost dochodów. Wszystko po to, aby polska wieś była miejscem, w którym rolnicy mają szansę na rozwój i bezpieczną przyszłość.

Przykładem projektu realizowanego w ramach Polskiego Ładu dla polskiej wsi jest program "Lokalna spółka". Program zakłada obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.
Ma to wzmocnić pozycję lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a także ułatwić dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska gościem Polskiego Radia:

dz/IAR, PAP, gov.pl

Polecane

Wróć do strony głównej