Operacja "Neon". Wiceszef MSZ: wszyscy Polacy przebywający na lotnisku znaleźli miejsca w samolotach
Rząd realizuje operację "Neon" polegającą na sprowadzaniu do kraju Polaków z ogarniętego wojną Izraela. Wojskowe Herculesy i rządowy Boeing wyleciały z Tel Awiwu i wylądują w Warszawie w poniedziałek wcześnie rano. Resort dyplomacji zapowiada, że kolejne loty ewakuacyjne będą się odbywać "w miarę potrzeb i możliwości".
2023-10-09, 02:44
"Trwa ewakuacja naszych obywateli z Izraela. Pierwszy samolot za chwilę startuje. Pasażerowie wsiadają w tej chwili do dwóch kolejnych i zostaną bezpiecznie przetransportowani do Polski. WAŻNE: Wszyscy polscy obywatele przebywający dziś na lotnisku znaleźli miejsce w samolotach" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w nocy z niedzieli na poniedziałek.
"W poniedziałek – i być może również w kolejnych dniach – następne loty. W miarę potrzeb i możliwości" - zapowiedział.
Pomoc dla Polaków w Izraelu. MSZ: nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy
Wiceminister zapewnił, że nasza ambasada i służby konsularne pracują na miejscu bez przerwy od kilkudziesięciu godzin. "Udzielają informacji i pomocy na lotnisku oraz w ambasadzie, koordynują zgody na przeloty, tworzą listy pasażerów i koordynują ich odprawę. Fakt, że nie wszyscy otrzymali od razu informację zwrotną, wynika z bardzo dużego obłożenia - prosimy o zrozumienie. Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy - ale jej udzielenie wszystkim w tym samym momencie jest bardzo trudne" - wyjaśnił.
Poprosił o zrozumienie, że pracownicy ambasady Polski w Izraelu nie zawsze są w stanie odebrać telefon czy odpisać na tysiące e-maili. "Czasami odebranie telefonu jest też zwyczajnie niemożliwe – np. w czasie alarmu bombowego, kiedy pracownicy ambasady muszą zejść do schronu. Połączeń były dziś setki i wiele osób tą drogą uzyskało miejsce w samolotach. Jutro będą uruchamiane dodatkowe linie. Cały czas działa też adres telaviv.wk.dyzurny@msz.gov.pl – tym kanałem również informujemy o lotach ewakuacyjnych" - napisał Jabłoński.
REKLAMA
Trzy samoloty poleciały po Polaków. Teraz maszyny wracają do kraju
W niedzielę z Warszawy wyleciały do Izraela trzy samoloty: dwie maszyny wojskowe C-130 Hercules oraz Boeing 737. Jak informowało Centrum Operacyjne MON ewakuowani Polacy mają wrócić do kraju w poniedziałek nad ranem.
Priorytetową ewakuacją ma zostać objęta wycieczka ze szkoły muzycznej w Chełmie. Na lotnisku w Tel Awiwie - w związku z atakiem Hamasu na Izrael - utknęła w niedzielę grupa 8 uczniów i dwóch nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I-wszego i II-go stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie.
MSZ informuje, że sytuacja w Izraelu jest trudna i bardzo dynamiczna, a przejścia graniczne z Jordanią nie funkcjonują.
Nowa odsłona wojny między Hamasem a Izraelem. Liczba ofiar przekroczyła tysiąc
Liczba ofiar śmiertelnych ataku palestyńskiego Hamasu po stronie izraelskiej sięgnęła 700. W odpowiedzi izraelska armia prowadziła cały dzień uderzenia lotnicze i rakietowe na pozycje bojowników w Strefie Gazy. Źródła palestyńskie mówią o 413 ofiarach śmiertelnych.
REKLAMA
»[CZYTAJ NA PORTALU POLSKIERADIO24.PL] Atak Hamasu na Izrael - więcej informacji«
Posłuchaj
Liderzy Hamasu potwierdzili, że przetrzymują w Gazie około 100 izraelskich zakładników. To osoby, które zostały porwane przez islamistów w czasie sobotniego szturmu na południowe rejony Izraela przy granicy z Gazą. Dokładny los zakładników nie jest jednak znany - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
Izrael oficjalnie ogłosił w niedzielę stan wojny. Decyzję w tej sprawie podjął rząd tego kraju. Na południu przy granicy ze Strefą Gazy cały dzień trwały starcia z bojownikami Hamasu, którzy w sobotę przedostali się do Izraela. W kierunku granicy zmierzają też kolejne czołgi i pojazdy opancerzone, co może oznaczać rychłą inwazję lądową Izraela w Gazie. Izraelczycy ewakuują też cywilów z miejscowości przylegających do Strefy Gazy. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że islamiści prawdopodobnie przetrzymują w Strefie ponad 100 Izraelczyków, którzy zostali porwani podczas sobotniego ataku.
Czytaj także w TVP.Info: Izrael i Palestyńczycy. Niekończący się konflikt [INFOGRAFIKA]
REKLAMA
W niedzielę doszło do kilku incydentów w pobliżu granicy z Izraela z Libanem. Tamtejszy Hezbollah miał ostrzelać m.in. izraelskie instalacje wojskowe, na co Izraelczycy odpowiedzieli uderzeniami na pozycje bojowników.
Wojna Hamasu z Izraelem. Wsparcie USA i krajów Zachodu dla Tel Awiwu
Stany Zjednoczone wysłały już Izraelowi pomoc wojskową, co zapowiadał wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken. W pakiecie jest m.in. amunicja. W ramach wsparcia dla Izraela Amerykanie zapowiedzieli też wysłanie w rejon wschodniego Morza Śródziemnego morskiej grupy uderzeniowej, w tym lotniskowca USS R. Gerald Ford, a także dodatkowych myśliwców.
Prezydent USA Joe Biden zadeklarował jednoznaczne poparcie dla Izraela w obliczu ataków Hamasu. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański przywódca oświadczył, że nie ma usprawiedliwienia dla terroryzmu i zadeklarował wsparcie dla Izraela. Prezydent Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone udzielą wszelkiego wsparcia Izraelowi. - W tym tragicznym momencie chcę powiedzieć światu i terrorystom na całym świecie, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Izraela - mówił. Joe Biden dodał, że Izrael ma prawo do samoobrony.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał o sytuacji swego kraju z przywódcami Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec. Kanclerz ostatniego z państw Olaf Scholz pisał w mediach społecznościowych: "Jesteśmy głęboko zszokowani ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy i eskalacją przemocy. Niemcy potępiają ataki Hamasu i stoją po stronie Izraela".
REKLAMA
Czytaj także w I.pl: Propalestyńskie demonstracje w Europie. Berlin zwiększa ochronę żydowskich instytucji
Słowa wsparcie przekazały też władze Kanady, Czech i Włoch. Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała z kolei posiedzenie w sprawie sytuacji w Izraelu.
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Paweł Jabłońśki gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA