Atak na polskie patrole na granicy z Białorusią. Cudzoziemcy rzucali palącymi się gałęziami i kamieniami
W poniedziałek polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 69 osób - poinformowała Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Syrii, Somalii i Iranu. 40 osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.
2023-10-10, 09:22
Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży grupa cudzoziemców rzucała w polskie patrole palącymi się gałęziami i kamieniami. Z kolei w rejonie Dubicz Cerkiewnych polskie patrole zostały dwukrotnie obrzucone kamieniami. Podczas ataków nikt nie doznał obrażeń.
Do rzucania palącymi się gałęziami doszło na granicy w okolicach Białowieży. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, zdarzenie miało miejsce po godz. 22 w poniedziałek, a rzucane gałęzie spadały tuż za stalowym płotem, na tzw. drogę techniczną; patrole to od razu gasiły. Dodała, że do takich sytuacji dochodziło już wcześniej.
Na granicy ze Słowacją zatrzymano 44 obywateli Syrii
Ponadto Straż Graniczna poinformowała, że na granicy ze Słowacją zatrzymano 44 obywateli Syrii, którzy poruszali się w dwóch grupach. Migranci mieli się nielegalnie dostać ze Słowacji do Polski i posiadać słowackie dokumenty pobytowe.
Do zatrzymań doszło na odcinku granicy ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Bielsku Białej. Jedna z grup - 17 Syryjczyków - poruszała się pieszo. Z kolei 26 obywateli tego kraju przewożono busem, któego kierowcą również był Syryjczyk z austriackim dokumentami azylowymi.
REKLAMA
W poniedziałek funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili ponad 8 tysięcy osób i prawie cztery i pół tysiąca pojazdów. Od 4 października, kiedy przywrócono kontrole na granicy ze Słowacją, jest to już 60 tysięcy 800 osób i 26 tysięcy pojazdów.
***
Przywrócenie kontroli na granicy Polski i Słowacji oznacza spore utrudnienia dla turystów wybierających się na górskie wycieczki - ostrzegł Karpacki Oddział Straży Granicznej.
Granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych punktach. To 11 przejść drogowych i kolejowych oraz 11 przejść, gdzie granice będzie można przejść pieszo.
REKLAMA
Lista przejść granicznych
MSWiA opublikowało listę miejsc, w których będzie można przekroczyć granicę.
Kontrola została przywrócona na okres 10 dni, do 13 października, z możliwością przedłużenia na kolejny okres.
Granice będzie można przekroczyć w 8 drogowych przejściach granicznych:
- Radoszyce
- Barwinek
- Muszynka
- Piwniczna-Zdrój – Mnišek nad Popradom
- Jurgów
- Chyżne
- Korbielów
- Zwardoń - Skalité Platforma
W 3 kolejowych przejściach granicznych:
- Łupków – Palota
- Muszyna – Plaveč
- Zwardoń–Skalité
W 11 pieszych przejściach granicznych, przeznaczonych wyłącznie dla obywateli UE oraz ich małżonków i dzieci:
- Ożenna
- Konieczna
- Leluchów
- Niedzica
- Łysa Polana
- Chochołów
- Winiarczykówka
- Ujsoły
- Bór
- Zwardoń - Mýto
- Jaworzynka – Čierne –Skalité
Zobacz na tvp.info: Polska przywraca tymczasową kontrolę na granicy polsko-słowackiej
Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., zaś we wrześniu - niespełna 1,1 tys.
REKLAMA
- SG jest narażona na prowokacje białoruskiego reżimu. "Zapora pozwala je redukować"
- Wspólna akcja polskich służb. Zatrzymano 31 mężczyzn z Bliskiego Wschodu
- Łotwa, Finlandia, Estonia idą za polskim przykładem. Kolejne państwa wzmacniają ochronę granic barierami
Rzecznik podlaskiej SG: zapora skutecznie redukuje nielegalną migrację. "Niezwykle ważne i potrzebne narzędzie"
IAR/nt
REKLAMA