GIOŚ kontroluje import drewna. Za produkty z obszaru objętego sankcjami grożą dotkliwe kary

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kontroluje, czy do obrotu na terenie UE nie są wprowadzane produkty z drewna pochodzącego z obszarów objętych sankcjami nałożonymi na Rosję i Białoruś w związku z agresją na Ukrainę. Kontrole interwencyjne trwają na terenie województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

2023-10-10, 10:39

GIOŚ kontroluje import drewna. Za produkty z obszaru objętego sankcjami grożą dotkliwe kary
Jak się szacuje, w 2022 r. do Unii Europejskiej trafiło prawie 24 tys. ton rosyjskiej sklejki, z czego ponad połowa znalazła się w Polsce.Foto: Zhanna Kavaliova/Shutterstock

Kontrole są prowadzone przez inspektorów Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska w Gdańsku i Olsztynie, na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W kontrolach uczestniczy przedstawiciel GIOŚ oraz członek Rady Naukowej GIOŚ.

Inspekcja prowadzi kontrole dotyczące obrotu drewnem od 2015 roku, na mocy przepisów wdrażających unijne rozporządzenie EUTR (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r. ustanawiające obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna).

Postępowanie z "należytą starannością"

Rozporządzenie zabrania wprowadzania do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna lub produktów pochodzących z takiego drewna. Wymaga też od unijnych firm, które wprowadzają do obrotu drewno lub produkty z drewna na rynek Unii Europejskiej, postępowania z "należytą starannością", czyli stosowania zestawu procedur i środków zwanych Systemem Zasad Należytej Staranności.

Jak podało biuro prasowe GIOŚ w komunikacie, poza obowiązującymi sankcjami zakazującymi wprowadzania do obrotu określonych towarów z branży drzewnej, istnieją również kraje obarczone znacznym ryzykiem, tj. Brazylia (lasy amazońskie) czy Mjanma.

REKLAMA

Dla tych krajów przyjęto, że poziom ryzyka nielegalności pozyskania drewna jest bardzo wysoki, co aktualnie w praktyce oznacza brak możliwości wprowadzenia drewna z tych krajów w sposób zgodny z przepisami ww. rozporządzenia unijnego.

Wsparcie przy badaniu zgodności

Inne istotne z punktu widzenia rynku unijnego kraje to Chiny, Kamerun, Malezja, Kongo, Kamerun czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Dla tych krajów opracowane zostały przeglądy, które mają na celu wsparcie przy badaniu zgodności z unijnymi przepisami w zakresie obrotu drewnem.

Za wprowadzenie do obrotu na teren UE produktów z nielegalnie pozyskanego drewna grożą kary pieniężne w wysokości do 500 tys. zł.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej