MON zatwierdziło nowe umowy na sprzęt dla Wojska Polskiego. Minister Błaszczak: przełamaliśmy beton
Minister Mariusz Błaszczak w Nowej Dębie zatwierdził umowy na mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec, samochody dla Morskich Jednostek Rakietowych, a także aneks na dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych Rak. Jednocześnie podsumował działania rządu na rzecz rozwoju polskiej armii.
2023-10-11, 13:44
- W Wojsku Polskim dzieje się bardzo dobrze, czego dowodem jest nowoczesna broń, która w ostatnim czasie trafiła na wyposażenie armii. Jeżeli dodamy do tego budowane przez nas - szczególnie na wschód od Wisły - nowe jednostki wojskowe i tysiące młodych ludzi, którzy decydują się na wstąpienie do Wojska Polskiego, to w rezultacie zapewnia bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - mówił szef MON.
Ponadto zaznaczył, że odpowiedzią na zagrożenia współczesnego świata jest silna armia. Wskazał, że tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna przypomina II wojnę światową.
- Nie są to żadne manewry, tylko regularna wojna. Atak hybrydowy, który został przypuszczony na Polskę dwa lata temu i nadal trwa z terytorium Białorusi. Nowe zagrożenie w postaci konfliktu w Izraelu, co z pewnością spowoduje wzmożony szturm imigrantów do Europy. Odpowiedzią na to wszystko jest silne Wojsko Polskie - podkreślił Błaszczak.
"Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy"
Szef MON przypomniał, że nie zawsze tak było, bo przed 2015 r. likwidowano jednostki wojskowe. - Ponad 600 jednostek organizacyjnych WP zostało zlikwidowanych. Dziś odbudowujemy te jednostki - oświadczył. - Polskie siły zbrojne w 2015 r. liczyły 97 tys., a dziś mamy 186 tys. żołnierzy pod bronią - zauważył Błaszczak.
REKLAMA
- Jesteśmy w połowie drogi, finał to 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, uzbrojenie tak dobre, nowoczesne, żeby skutecznie odstraszyć agresora - powiedział Mariusz Błaszczak, zapewniając, że "wzmacniamy w każdej dziedzinie Wojsko Polskie".
- Kilka dni temu byłem w Wojnarowej, gdzie powstaje nowa jednostka wojskowa. Zbudowanie jednostki wojskowej zajmuje nam kilka miesięcy - dodał szef MON. Przykłady - jak wskazał - to m.in. jednostki w Kolnie czy Olecku. - Obie zostały uruchomione w ciągu kilku miesięcy. Tam już jest wojsko - oświadczył.
"Przełamaliśmy beton"
Błaszczak nadmienił, że "przełamaliśmy beton razem z gen. Wiesławem Kukułą, gen. Mirosławem Brysiem, jeżeli chodzi o przyjmowanie do wojska, tak i z gen. Arturem Kuptelem przełamaliśmy beton, jeżeli chodzi o zamówienia broni dla Wojska Polskiego".
Posłuchaj
REKLAMA
Minister podczas briefingu prasowego przedstawił inwestycje w obronność i zakupy sprzętu wojskowego dokonywane przez rząd PiS. Wymienił m.in. zakup nowych systemów obrony przeciwrakietowej i czołgów oraz zamówienia m.in. na śmigłowce czy myśliwce. Wskazywał też na proces budowy trzech fregat.
Plan obrony na linii Wisły w czasach rządów PO
Jednocześnie przypomniał, że rząd PO-PSL planował obronę Polski na linii Wisły. - Dokumenty świadczą o tym, że linia obrony miała być na linii Wisły. Nawet jeśliby to podważyć, to kto miałby bronić tych terenów, skoro nie było tam jednostek? - pytał minister.
Zobacz również na tvp.info: Błaszczak: Nie ma zgody na włączanie wojska w kampanię wyborczą [WIDEO]
- Teraz o bezpieczeństwo na północnym-wschodzie Polski dba 16 Dywizja Zmechanizowana. 1 Dywizja Piechoty Legionów budowana w woj. podlaskim ma zapewnić bezpieczeństwo na kierunku grodzieńskim. Mamy też 18 Dywizję Zmechanizowaną odbudowaną na gruzach 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, zlikwidowanej w 2011 r., której zadaniem jest zamknięcie Bramy Brzeskiej - wskazał Błaszczak.
REKLAMA
- Zmiany w Wojsku Polskim. Na czym będą polegały obowiązki nowych dowódców?
- "Uderza w wizerunek Sił Zbrojnych i w bezpieczeństwo Polski". Żaryn o narracji opozycji dot. zmian w armii
- Polskie patrole obrzucano kamieniami i płonącymi gałęziami. Groźne ataki na granicy z Białorusią
[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu 24
łl/IAR, PAP
REKLAMA