Skarb w zaoranej ziemi. Na polu w Szwajcarii odkryto biżuterię z epoki brązu

Portal szwajcarskiego kantonu Turgowia podał informację, że na świeżo zaoranym polu w Güttingen poszukiwacz amator - za zgodą właściciela - znalazł kilka ozdobnych krążków, które okazały się elementami biżuterii z epoki brązu. O znalezisku zostało zawiadomione szwajcarskie Biuro Archeologiczne.

2023-10-20, 05:30

Skarb w zaoranej ziemi. Na polu w Szwajcarii odkryto biżuterię z epoki brązu
Rysunki przedstawiające przykładowe egzemplarze biżuterii z epoki brązu na tle mapy Jeziora Bodeńskiego z zaznaczonym miejscem znaleziska. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Polona.pl/domena publiczna

Na miejscu odkrycia w Güttingen, niewielkiej miejscowości położonej nad Jeziorem Bodeńskimprzeprowadzono prace archeologicznych. Następnie wykopane obiekty poddano badaniom w laboratorium. Efektem starań archeologów jest odnalezienie i udokumentowanie m.in. naszyjnika z ozdobnymi krążkami, naszyjnika z bursztynu, pierścionków, elementów biżuterii w kształcie spiralek, na których potwierdzono obecność złota, a także bursztynowych paciorków, spośród których niektóre były tak drobne, że trzeba je było wydobywać z ziemi przy użyciu pęsety.

Ozdobnych krążków, od których zaczęły się poszukiwania, znaleziono w sumie 14. Na każdym z nich jest kolec pośrodku, trzy żebrowania w kształcie okręgów oraz wąski przelot, przez który można było przeciągnąć nitkę lub skórzany pasek. Archeolodzy uznali, że jest to biżuteria typowa dla środkowej epoki brązu, ok. 1500 roku p.n.e.

***

Czytaj także:

***

Biżuterię uzupełniały grot strzały z brązu, zęby bobra i niedźwiedzia, kryształ górski, skamieniały ząb rekina, mały amonit i kilka bryłek rudy żelaza. Zęby zwierząt lub kryształ mogły być uważane za przedmioty o działaniu ochronnym i leczniczym, w związku z czym mogły być noszone jako amulety. Przedmioty były zakopane w jednym miejscu, w którym - jak uznali archeolodzy - nie było grobu sprzed wieków.

Znalezione obiekty, z których część jest bardzo delikatna, są obecnie poddawane renowacji, aby w przyszłym roku można je było wystawić w Muzeum Archeologicznym we Frauenfeld - informuje portal. Planowane są także dalsze analizy naukowe i szczegółowa dokumentacja.

***

REKLAMA

Czytaj także:

***

PAP/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej