Przegląd planów operacyjnych i zwolnienie ze służby. Trwają prace nad przepisami do ustawy o obronie Ojczyzny

- W wykazie prac rządu opublikowano projekty rozporządzeń ws. planowania i wykonywania zadań dot. przygotowania obronnego państwa, a także zwalniania żołnierzy ze służby zasadniczej. Oba projekty zawierają przepisy wykonawcze do ustawy o obronie Ojczyzny. Projekty - jak czytamy na stronach rządowych - zostały skierowane do uzgodnień międzyresortowych.

2023-10-20, 15:17

Przegląd planów operacyjnych i zwolnienie ze służby. Trwają prace nad przepisami do ustawy o obronie Ojczyzny
W wykazie prac rządu opublikowano dwa projekty rozporządzeń ws. planowania obronnego i zwalniania żołnierzy ze służby zasadniczej. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

W wykazie prac rządu dwa projekty rozporządzeń zostały opublikowane w piątek. Pierwszy z nich dotyczy - jak czytamy w tytule - "warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa realizowanych przez organy administracji rządowej, organy samorządu terytorialnego i przedsiębiorców".

Projekt przewiduje sporządzenie Planu Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, opartego na strategii bezpieczeństwa narodowego i Polityczno-Strategicznej Dyrektywie Obronnej. Dokument ten - w myśl proponowanych przepisów - ma być sporządzany w MON, po zasięgnięciu opinii Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także - zgodnie z dotychczasowymi przepisami - z szefami BBN, ABW i Agencji Wywiadu oraz innymi organami, wskazanymi przez premiera. Jak podkreślono, włączenie w proces szefa SKW uzasadnione jest zadaniami postawionymi przed SKW w obszarze m.in. ochrony infrastruktury krytycznej czy zabezpieczania infrastrukturalnego, technicznego i materiałowego Sił Zbrojnych dla skutecznego działania.

Na podstawie tego dokumentu poszczególne ministerstwa oraz inne urzędy i i jednostki podległe rządowi, a także organy administracji lokalnej, urzędy marszałkowskie oraz przedsiębiorcy wskazani jako wykonujący zadania w ramach przygotowań obronnych przygotować mają - w myśl proponowanych przepisów - plany operacyjne funkcjonowania danych instytucji, które konsultowane mają być z MON oraz odpowiednim ministrem bądź wojewodą, starostą czy organem, który nałożył na przedsiębiorców zadania związane z przygotowaniami obronnymi państwa. Sporządzanie planów ma zostać sfinansowane ze środków własnych poszczególnych instytucji.

Programy pozamilitarne

Projekt rozporządzenia reguluje również kształt procesu planistycznego związanego z przygotowaniami obronnymi poszczególnych pozamilitarnych instytucji państwa. Sam proces planistyczny, jak wskazano w uzasadnieniu projektu, ma mieć charakter niejawny. Jak dodano, nowe rozwiązania mają pozwolić na przyjęcie "18-miesięcznego cyklu planistycznego i jednoznaczne wskazanie ram czasowych działań planistycznych na każdym poziomie administracji i u przedsiębiorców".

REKLAMA

"Wprowadzono również obowiązek obligatoryjnego przeglądu planów operacyjnych raz na 12 miesięcy oraz dokonanie w ramach opisywanego przeglądu aktualizacji w przypadku wystąpienia projektowanych przesłanek" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt reguluje ponadto programowanie obronne. Jak czytamy, w ramach programowania obronnego mają zostać sporządzone: Program Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Rzeczypospolitej Polskiej; programy pozamilitarnych przygotowań obronnych działów administracji rządowej; programy pozamilitarnych przygotowań obronnych urzędów obsługujących centralne organy administracji rządowej będące dysponentami części budżetowych; programy pozamilitarnych przygotowań obronnych województw; program rozwoju Sił Zbrojnych, a także plan zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych realizowanych przez przedsiębiorców.

Dokumenty te mają powstawać we współpracy MON z poszczególnymi instytucjami - Program Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych RP ma powstawać w MON po konsultacji z poszczególnymi instytucjami, a pozostałe plany w instytucjach, których dotyczą - w porozumieniu z szefem resortu obrony.

Zwolnienie żołnierza ze służby

Drugi projekt rozporządzenia, zamieszczony na stronach rządowych, dotyczy zwalniania żołnierzy z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Rozporządzenie określa sytuacje, w których żołnierz zostanie przedterminowo zwolniony z odbycia obowiązkowej służby wojskowej ze względu na: stan zdrowia, konieczność opieki nad członkiem rodziny, wyboru na senatora lub posła, a także prawomocne zarządzenie wykonania kary ograniczenia wolności lub kary zastępczej. Projektowane przepisy regulują sposób postępowania w procesie wcześniejszego zwalniania żołnierzy z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

REKLAMA

"Zgodnie z projektem, wcześniejsze zwolnienie z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej będzie realizowane przez dowódcę jednostki wojskowej: obligatoryjnie w przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających utratę przez żołnierza obywatelstwa polskiego, zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności albo orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, po pozytywnym rozpatrzeniu złożonego i udokumentowanego przez żołnierza wniosku dotyczącego uznania konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Czytaj także:

Względy osobiste lub rodzinne

Ponadto żołnierz odbywający służbę może - w myśl projektowanych przepisów - zostać zwolniony przez decyzję szefa MON, "ze względu na ważne względy osobiste lub rodzinne". Zwolnieni ze służby będą mogli zostać także ci żołnierze, którzy zostaną wybrani na posła, senatora lub europosła.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że obecnie w Polsce obowiązek odbywania służby wojskowej jest zawieszony i nie planuje się jego przywrócenia, a projektowane rozporządzenie stanowi jedynie dokument wykonawczy do obowiązującej od ubiegłego roku ustawy o obronie Ojczyzny.

"Przepisy niniejszego rozporządzenia będą zatem realizowane dopiero w momencie wprowadzenia obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej. (...) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów, wprowadza, w drodze rozporządzenia, obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej, określając termin jej rozpoczęcia i zakończenia, a ponadto obowiązek ten wprowadza się z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych" - podkreślono.

REKLAMA

Ustawa o obronie Ojczyzny obowiązuje od kwietnia 2022 roku. Zastąpiła kilkanaście ustaw dotyczących obronności państwa, w tym m.in. ustawę 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także:

PAP,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej