Skandal w Niemczech. Antysemickie naklejki w miejscu pamięci ofiar Holokaustu
"Izrael morduje" i "Uwolnij się od kultu winy" - m.in. takie naklejki zostały odkryte w miejscu pamięci Ahlem w Hanowerze. O sprawie poinformowało Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie RIAS na platformie X (dawniej Twitter). Naklejki znalazły się m.in. na ścianie upamiętniającej ofiary Holokaustu.
2023-10-30, 21:30
Według RIAS są to naklejki prawicowej organizacji ekstremistycznej "Die Heimat" (dawniej NPD).
Pod koniec XIX wieku na terenie miejsca pamięci Ahlem znajdowała się szkoła ogrodnicza. Żydowska młodzież kształciła się tam w ogrodnictwie, ale także w innych zawodach. Jesienią 1941 r. teren stał się centralnym punktem zbiórki dla deportacji z terenu podległego dowództwu Gestapo w Hanowerze - przypomina portal "taz".
Niemcy. Władze są zaniepokojone skalą antysemityzmu
Według informacji z miejsca pamięci, między grudniem 1941 r. a styczniem 1944 r. ponad 2 tys. Żydów z całej południowej Dolnej Saksonii zostało wywiezionych z Ahlem do gett i obozów zagłady. Ściana "Wand der Namen" upamiętnia deportowane i zabite przez Niemców ofiary.
Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil potępił ten czyn. - Jestem bardzo zaniepokojony rosnącą liczbą antysemickich przestępstw - powiedział gazecie "Hannoversche Allgemeine".
REKLAMA
- Wszystkie naklejki zawierają polityczne i podburzające treści związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie - powiedziała z kolei rzeczniczka policji, cytowana przez portal stacji NDR. Naklejki, których jest podobno kilkadziesiąt, zostały umieszczone między piątkiem wieczorem a niedzielą rano.
Służba bezpieczeństwa wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
- "Klimat nietolerancji i antysemityzm". Rosną obawy włoskich wspólnot żydowskich
- Holandia: żydowscy studenci obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Ukrywają swoje pochodzenie
- W Austrii wzrasta zagrożenie antysemityzmem. Władze zapowiadają zmianę przepisów
jp/taz/PAP
REKLAMA