Dowódca sił powietrznych Ukrainy potwierdza: piloci zatopili na Krymie nowoczesny okręt rosyjski

2023-11-05, 10:45

Dowódca sił powietrznych Ukrainy potwierdza: piloci zatopili na Krymie nowoczesny okręt rosyjski
Ukraińscy lotnicy zneutralizowali nowoczesny okręt Rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przystosowany do przenoszenia rakiet manewrujących Kalibr . Foto: NickolayV/Shutterstock

- Ukraińscy piloci zatopili w Kerczu na okupowanym Krymie jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji, który mógł przenosić rakiety manewrujące Kalibr - potwierdził na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk.

Jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji został zatopiony przez ukraińskie lotnictwo. Informacje potwierdził w niedzielę w mediach społecznościowych Mykola Ołeszczuk dowódca Sił Powietrznych Ukrainy.

Sukces lotników  

"Potwierdzam" - napisał Ołeszczuk. 

Zneutralizowana rosyjska jednostka była przystosowana m.in. do przenoszenia rakiet manewrujących Kalibr.

Wcześniej Ołeszczuk oznajmił, że w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie jeszcze raz dziękuje pilotom lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych za udane ataki rakietami manewrującymi na infrastrukturę zakładów stoczniowych "Zaliw" w Kerczu, gdzie stacjonował okręt.

Ołeszczuk podziękował także obronie przeciwlotniczej za trzy zestrzelone w sobotę wieczorem rakiety Iskander. 

Rosyjski atak na ukraińską brygadę

Siły rosyjskie przeprowadziły w piątek atak na żołnierzy ukraińskiej brygady zakarpackiej zgromadzonych na uroczystości z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii. Są zabici i ranni – powiadomiły w sobotę wieczorem Ukraińskie Siły Zbrojne.

"Siły rosyjskie zaatakowały rakietą Iskander-M członków 128. brygady górsko-szturmowej, w wyniku czego zginęli żołnierze, a obrażenia różnego stopnia odnieśli również miejscowi mieszkańcy" - poinformowano. 

Według portalu Suspilne do ataku doszło w przyfrontowej wiosce w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy.

Minister obrony Ukrainy Rustam Umierow przekazał kondolencje rodzinom poległych i zapewnił, że zostaną wyjaśnione okoliczności ataku. "Nasz wróg to podstępny terrorysta. Musimy dołożyć wszystkich starań, żeby obronić naszych ludzi i udzielić wszelkich uczciwych odpowiedzi krewnym i bliskim poległych żołnierzy" - napisał na Facebooku.

Szef administracji obwodu zakarpackiego Wiktor Mykyta zaapelował do mieszkańców, by przez kilka następnych dni nie organizowali imprez rozrywkowych, koncertów itp. 

Czytaj również: 

„Odzyskane terytorium, rozliczone zbrodnie” - tak mieszkanka Kijowa rozumie wygraną wojnę z Rosją


PAP/mm

Polecane

Wróć do strony głównej