Koniec tolerancji na drogach w Belgii. Fotoradary będą działały całą dobę

2023-11-11, 09:19

Koniec tolerancji na drogach w Belgii. Fotoradary będą działały całą dobę
W Belgii fotoradary i odcinkowe kontrole prędkości na drogach regionalnych nie będą już wyłączane. Foto: Shutterstock/CapturePB

W Belgii fotoradary i odcinkowe kontrole prędkości na drogach regionalnych nie będą już wyłączane. Podobnie jak na autostradach będą one działać 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Belgijskie media informują, że policja otrzymała wsparcie finansowe i kadrowe.

Nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych - podkreśla belgijskie ministerstwo sprawiedliwości, które poinformowało, że nie będzie już taryfy ulgowej.

Problemy z fotoradarami

Wynikała ona z problemów z przetwarzaniem przez system mandatów, a policja nie nadążała z ich wysyłaniem. Dlatego radary były czasowo wyłączane, a kiedy działały to większe były marginesy tolerancji, czyli robiły zdjęcia tylko przy znacznym przekroczeniu prędkości.

Dwa lata temu zdecydowano, że na autostradach fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości będą działać bez przerwy i nie będzie już dużego marginesu tolerancji, tylko margines błędu. Teraz tak też będzie na drogach regionalnych.

Sytuacja w Polsce

W naszym kraju karanie kierowców przyniosło skutek. Obecnie przy przekroczeniu prędkości o ponad 31 kilometrów na godzinę najniższy mandat wynosi 800 złotych. Kwota ta stopniowo wzrasta aż do dwóch i pół tysiąca złotych, przy przekroczeniu prędkości o więcej niż 71 kilometrów na godzinę. Od początku września przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę będzie karane podwójnie, jeśli dojdzie do niego w warunkach recydywy.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

- Można zaobserwować, że kierowcy jeżdżą wolniej. To pokazują statystyki systemu fotoradarów, którym zarządza Inspekcja Transportu Drogowego. Jeśli porównać 2 tygodnie tego roku do analogicznego okresu ubiegłego roku, możemy powiedzieć, że liczba zarejestrowanych przez system fotoradarów naruszeń spadła o ponad 10 000. Do 16 stycznia system fotoradarów zarejestrował około 26 800 naruszeń. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 37 600. Zatem kierowcy zdjęli nogę z gazu - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Posłuchaj

Belgia: fotoradary na drogach regionalnych nie będą wyłączane (Beata Płomecka/IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej