Jak rozwijać innowacje w Polsce?
Kluczem do rozwoju Polski są innowacje. Aby mogły one powstawać potrzebne są nie tylko świetne pomysły, stabilne źródła finansowania, ale także współpraca między nauką, biznesem oraz administracją publiczną. O tych wszystkich aspektach dyskutowano w Warszawie w trakcie konferencji NCBR „Horyzont Innowacji”.
2023-11-13, 16:00
Wydarzenie odbyło się 8 listopada. Była to już trzecia edycja konferencji, organizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W jednym miejscu zgromadzili się wszyscy ci, którym na sercu leży rozwój nowoczesnych technologii i usług w Polsce.
- To doskonała okazja do takiego dwutorowego działania NCBR. Z jednej strony mamy okazję spotkać się w gronie innowatorów, wynalazców, osób związanych z sektorem nauki i wymienić się ideami, pomówić o szansach i o tym, jak unikać zagrożeń, a z drugiej strony, to okazja, żeby pokazać sukcesy naszych beneficjentów – mówi Piotr Krasiński, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Debaty i prezentacje
W ramach wydarzenia odbyło się kilkanaście paneli tematycznych, poświęconych m.in. zielonej oraz cyfrowej transformacji, czy sposobom finansowania badań i rozwoju w naszym kraju, w szczególności ze środków Funduszy Europejskich – programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. W trakcie konferencji można było także zapoznać się ze stoiskami beneficjentów NCBR, którzy prezentowali swoje projekty, zakończone sukcesem i na własne oczy przekonać się, jak Fundusze Europejskie pomagają przemienić pomysły w działający biznes.
Posłuchaj
- Z jednej strony to bardzo innowacyjne sposoby segregowania i odzyskiwania odpadów, a z drugiej to bioniczna proteza, dająca szanse na wysoki poziom sprawności osobom, które straciły całą rękę. To także działania jednej z uczelni, która dzięki środkom z NCBR, dokonała znaczącego postępu w poprawie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – wymienia Piotr Krasiński.
REKLAMA
Kierunek na Zielony Ład
Jednym z tematów poruszanych w trakcie konferencji „Horyzont Innowacji” była kwestia współpracy NCBR z naukowcami i samorządami w obszarze projektów Zielonego Ładu. To odpowiedź Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wyznawania związane z transformacją ekologiczną i walką ze zmianami klimatycznymi. Uruchomienie działania było możliwe dzięki środkom z Programu Inteligentny Rozwój.
- Już dziś cała gospodarka transformuje się zgodnie z zasadami Zielonego Ładu. A na czym ta transformacja polega? Na zapewnieniu podstawowych potrzeb ludzi w inny sposób: bez paliw kopalnych, bez śladu węglowego, z uwzględnieniem gospodarki obiegu zamkniętego – wyjaśnia Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
NCBR wyznacza trendy
Projekty związane z Zielonym Ładem są innowacyjne w dwójnasób. Chodzi nie tylko o tematykę i zakres działań, ale także sposób finansowania tych przedsięwzięć. W tym przypadku jest to tzw. formuła zamówień przedkomercyjnych.
- To taka szczególna formuła finansowania prac badawczych, która polega na tym, że po rozmowie z rynkiem i zrozumieniu mega trendów, Narodowe Centrum definiuje wyzwania i określa cel, a następnie wielu wykonawców rywalizuje o to, jak go osiągnąć – mówi Wojciech Racięcki.
REKLAMA
W takiej formule powstają m.in. pierwsza w Polsce biometanownia czy ciepłownia oparta o duży magazyn ciepła i wykorzystująca OZE. Środki na te przedsięwzięcia pochodzą z Funduszy Europejskich, z Programu Inteligentny Rozwój.
REKLAMA