"Dziękuję za wkład w budowanie potencjału Polski". Andrzej Duda spotkał się z dyplomatami

2023-11-16, 14:41

"Dziękuję za wkład w budowanie potencjału Polski". Andrzej Duda spotkał się z dyplomatami
Prezydent A. Duda o pogłębianiu współpracy w ramach inicjatyw regionalnych. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Dziękuję wszystkim państwu za wierną i wytrwałą służbę dla Rzeczpospolitej Polskiej, za wielki wkład w budowanie międzynarodowego potencjału Polski - powiedział dyplomatom prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Dnia Służby Zagranicznej.

- Dziękuję wszystkim państwu za wierną i wytrwałą służbę dla Rzeczpospolitej Polskiej, za wielki wkład w budowanie międzynarodowego potencjału Polski, za realizację naszych interesów i kreowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju za granicą, szczególnie w tym ostatnim czasie, w bardzo trudnych czasach - powiedział prezydent.

Konflikt na Bliskim Wschodzie

W szczególny sposób prezydent podziękował "wszystkim tym, którzy byli i są zaangażowani w działania na rzecz ewakuacji i uwolnienia Polaków w związku z rozpalonym ostatnio tak mocno konfliktem na Bliskim Wschodzie". - Państwa odwaga, poświęcenie, profesjonalizm i skuteczność są najlepszą definicją słowa "służba" - podkreślił. - Jestem z państwa dumny, a świadomość, że Polska może liczyć i poszczycić się tak oddanymi dyplomatami powoduje, że spokojniej obserwuję powstające gdzieś poza granicami kolejne zagrożenia - dodał.

Duda zaapelował również, aby polscy dyplomaci "byli aktywni, twardo i zdecydowanie bronili polskiego interesu, naszego miejsca na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w tych formatach współpracy, gdzie będzie się decydować przyszłość Europy i regionu". - W dużej mierze od państwa pracy będzie zależało to, jakie miejsce zajmie Polska w najbliższych dekadach. Z kolei od naszej przyszłej pozycji będzie zależał potencjał gospodarczy, szanse rozwoje i bezpieczeństwo kraju - powiedział.

- Naszym obowiązkiem jest zatem maksymalne wykorzystanie wszystkich zasobów w kraju, tak aby przyszła pozycja Polski gwarantowała bezpieczeństwo i pozwalała na suwerenną realizację naszych interesów oraz aby odpowiadała rosnącym aspiracjom Polaków oraz naszych firm, które w coraz większym stopniu wchodzą na zagraniczne rynki i odnoszą tam sukcesy - podkreślił. - W końcu - aby ta nasza pozycja pozwalał skutecznie odpowiadać na rosnące oczekiwania państw regionu wobec Warszawy, szczególnie w sferze bezpieczeństwa Europy Środkowej - dodał.

Współpraca w regionie

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym roku będzie działał na rzecz pogłębienia współpracy w ramach inicjatyw regionalnych z państwami sąsiadującymi z Polską.

Andrzej Duda podkreślił, że głównymi inicjatywami, które chciałby dalej rozwijać to Bukaresztańska Dziewiątka oraz Inicjatywa Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie Europy Środkowej i tworzy trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Bukaresztańska Dziewiątka to grupa państw zawiązana z inicjatywy Polski i Rumunii, zrzeszająca państwa położone na wschodniej granicy NATO.

Dzień Służby Zagranicznej został ustanowiony w 2009 rok i upamiętnia wysłanie przez Józefa Piłsudskiego, 16 listopada 1918 roku, pierwszej depeszy dyplomatycznej do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego państwa polskiego, obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie.


Posłuchaj

Prezydent A. Duda o pogłębianiu współpracy w ramach inicjatyw regionalnych (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:
Zobacz również: Wiceszef MSZ w Polskim Radiu

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej