Rozwój Polski i wyższe wynagrodzenia. Premier przedstawił część Dekalogu Polskich Spraw
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił Dekalog Polskich Spraw. To propozycja polityka na zmiany w Polsce, zawierająca "najbardziej wartościowe" elementy programów różnych partii.
2023-11-17, 13:58
Szef rządu powiedział, że Dekalog Polskich Spraw to oferta Prawa i Sprawiedliwości zarówno dla obywateli, jak i polityków innych partii. Zaznaczył, że propozycje jego ugrupowania są spójne z pomysłami polityków między innymi PSL-u czy Konfederacji.
- Widzimy, że nasi konkurenci chcą wycofać się ze swoich obietnic, że chcą do powrotu do dawnych standardów polityki. My chcemy rozwoju Polski i realizacji dobrego programu - dodał Mateusz Morawiecki.
Zmiany dla przedsiębiorców
Premier zapewnił podczas konferencji w Warszawie, że planowane są zmiany ważne dla polskich przedsiębiorców, między innymi dobrowolny ZUS, płatność podatku VAT dopiero po opłaceniu faktury, a także tarcze dla małych i średnich firm.
Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne punkty Dekalogu Polskich Spraw. Oprócz wsparcia przedsiębiorców propozycja zakłada ambitny rozwój Polski.
REKLAMA
- Zależy nam na zrównoważonym rozwoju Polski, a także realizacji dużych inwestycji takich, jak CPK czy Via Carpatia. Chcemy przedłużyć program dróg lokalnych. Proponujemy także dynamiczny rozwój sieci energetycznych. Ważnym podpunktem w tym programie jest budowa mieszkań - wyjaśnił premier, wymieniając elementy drugiego punktu Dekalogu.
W trzecim punkcie znalazły się wyższe wynagrodzenia i rozwój dzięki transformacji gospodarki. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że PiS chce stałego wzrostu płacy minimalnej i żeby średnie wynagrodzenie wynosiło 10 tysięcy złotych.
- Wprowadzimy dotację 70 tysięcy złotych na start przy założeniu działalności gospodarczej. Zależy nam na różności płacowej dla kobiet i mężczyzn - podkreślił premier.
Polityk przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do poprawy sytuacji osób pracujących. Dochody Polaków wzrosły, a bezrobocie jest najniższe w historii kraju - przypomniał premier.
REKLAMA
Skład Rady Ministrów
Premier zapowiedział, że w ciągu ośmiu dni planuje przedstawić gotową propozycję składu nowej Rady Ministrów. Szef rządu dodał, że wcześniej będzie ją konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą.
- W ciągu 8 dni chcę mieć gotowy komplet, gotowe propozycje. Wcześniej chcę je też oczywiście uzgodnić z panem prezydentem, by pierwszy krok tworzenia rządu należał właśnie do niego i pan prezydent zachował się jak mąż stanu. Gdyby nie on, nie mielibyśmy dziś rządu - zaznaczył polityk.
Zgodnie z przepisami konstytucji premier Mateusz Morawiecki podał do dymisji swój rząd na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu. Tego samego dnia - 13 listopada - prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia nowego gabinetu.
Prezydent musi powołać Radę Ministrów najpóźniej 27 listopada. Od daty powołania rządu premier ma dwa tygodnie na przedstawienie exposé i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.
REKLAMA
Jeśli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska bezwzględnej większości, a głosowanie przeciw zapowiadają Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, to wówczas nowego premiera wybierze Sejm. Kandydatem sejmowej większości na szefa rządu jest Donald Tusk.
Posłuchaj
- PiS bez wicemarszałka Sejmu. Kuriozalne słowa Hołowni. Mówi o "szacunku wobec głosów wyborców"
- KO jeszcze nie rządzi, a już chce ograniczać państwową pomoc. "Wakacje kredytowe będą limitowane"
dz/IAR
REKLAMA