Karpiński z aresztu trafił do Brukseli. Politycy Suwerennej Polski: decyzja Hołowni jest skandaliczna

2023-11-17, 15:50

Karpiński z aresztu trafił do Brukseli. Politycy Suwerennej Polski: decyzja Hołowni jest skandaliczna
Posłowie Suwerennej Polski: decyzja marszałka Sejmu ws. Włodzimierza Karpińskiego (na zdjęciu) jest skandaliczna. Foto: PAP/Zbigniew Meissner; PAP/Radek Pietruszka

Posłowie Suwerennej Polski skrytykowali podczas briefingu prasowego w parlamencie postanowienie marszałka Sejmu o objęciu mandatu europosła przez Włodzimierza Karpińskiego. Rzecznik partii Jacek Ozdoba stwierdził, że decyzja Szymona Hołowni jest skandaliczna.

Przypomniał, że Parlament Europejski uchylił niedawno eurodeputowanym PiS immunitet za polubienie i udostępnienie w mediach społecznościowych spotu wyborczego tej partii. Jacek Ozdoba zauważył, że z drugiej strony ten sam immunitet umożliwi wyjście z aresztu osobie, przeciwko której prokuratura zgromadziła poważny materiał dowodowy, a sądy, jak tłumaczył, potwierdzają zasadność stosowania aresztu tymczasowego.

Wyjaśnienia Szymona Hołowni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyjaśnił z kolei, że w sprawie postanowienia dotyczącego Włodzimierza Karpińskiego nie mógł zachować się inaczej, ponieważ zobowiązują go do tego przepisy. Zaznaczył, że decyzja ta ma wyłącznie charakter czynności urzędniczej.

Szymon Hołownia argumentował, że każdy Marszałek Sejmu, który nie podjąłby takiej decyzji, ryzykowałby odpowiedzialnością przed prokuraturą lub Trybunałem Stanu. Lider Polski 2050 przypomniał, że zobowiązał się do równego traktowania wszystkich i postępowania zgodnego z prawem.
Włodzimierz Karpiński to były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL. Jest podejrzewany o korupcję w tak zwanej aferze śmieciowej i od lutego przebywał w areszcie, który opuścił wczoraj.

Włodzimierz Karpiński zastąpi w Parlamencie Europejskim wybranego do Sejmu Krzysztofa Hetmana. Pierwsza w kolejce do objęcia mandatu europosła była Joanna Mucha, która również wybrała pracę posła. Z kolei następny na liście Riad Haidar zmarł.

Posłuchaj

Rzecznik partii Jacek Ozdoba stwierdził, że decyzja Szymona Hołowni jest skandaliczna (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

Karpiński z aresztu do PE. Prof. Drzonek: klasyczna sytuacja "wolno, ale nie wypada"

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej