Biały Dom ostro reaguje na wpis Muska na X. "Odrażająca promocja rasistowskiej nienawiści"

2023-11-17, 19:07

Biały Dom ostro reaguje na wpis Muska na X. "Odrażająca promocja rasistowskiej nienawiści"
Biały Dom zareagował na kontrowersyjny wpis miliardera. Foto: Orhan Cam/ Shutterstock/ Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock/ Twitter/@Yair_Rosenberg

- Nie do przyjęcia jest powtarzanie kłamstw stojących za najkrwawszym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii - stwierdził zastępca rzecznika Białego Domu Andrew Bates, komentując wpis miliardera Elona Muska. Właściciel portalu X poparł wpisy sugerujące, że Żydzi odpowiadają za sprowadzanie imigrantów oraz "promują nienawiść przeciwko białym".

"Potępiamy tę odrażającą promocję antysemityzmu i rasistowskiej nienawiści z całą stanowczością" - napisał Bates w oświadczeniu zamieszczonym na platformie X (d. Twitter).

Biały Dom skomentował w ten sposób niedawny wpis Elona Muska, który poparł wypowiedź jednego z internautów o tym, że Żydzi promują "nienawiść przeciwko białym", i sugerował, że odpowiadają oni za sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj". Internauta dodał, że wobec tego nie obchodzi go nienawiść kierowana przez mniejszości wobec Żydów. Odpowiedział w ten sposób na wezwanie innego użytkownika portalu, by ci, którzy twierdzą, iż "Hitler miał rację", nie chowali się za anonimowymi kontami i mówili to otwarcie.

"Powiedziałeś faktyczną prawdę" - napisał Musk w odpowiedzi na wpis użytkownika. Później dodał, że "nie wszystkie żydowskie społeczności" promują "rasizm przeciwko białym i Azjatom", ale że robią to m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) i inne żydowskie grupy.

Biały Dom przypomina zamach terrorystyczny

Teoria spiskowa o tym, że żydowskie grupy stoją za sprowadzaniem innych mniejszości etnicznych, była centralną tezą manifestu terrorysty Roberta Bowersa, który w 2018 r. zamordował 11 osób w synagodze w Pittsburghu. Według Białego Domu słowa Muska są echem poglądów sprawcy zamachu.

"Nie do przyjęcia jest powtarzanie ohydnego kłamstwa, stojącego za najbardziej śmiertelnym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii, w jakimkolwiek momencie, nie mówiąc już w miesiąc po najbardziej zabójczym dniu dla Żydów od Holokaustu" - napisał Bates.

Reklamodawcy zostawiają X

W czwartek koncern IBM ogłosił, że zawiesza kampanię reklamową wartą milion dolarów na portalu po doniesieniach, że reklamy firmy - a także innych spółek, w tym Apple i Oracle - pojawiły się obok wpisów chwalących Adolfa Hitlera.

O bojkot platformy Muska do firm reklamujących się na X zaapelowała w czwartek w liście otwartym grupa ponad 160 żydowskich działaczy i rabinów, którzy stwierdzili, że pochodzący z RPA biznesmen "rozpowszechnia rodzaj antysemityzmu, który prowadzi do masakr".

Odpowiadając na kontrowersje, dyrektor portalu Linda Yaccarino stwierdziła, że firma wyrażała się "ekstremalnie jasno na temat wysiłków walki z antysemityzmem i dyskryminacją". - Nie ma na to miejsca nigdzie na świecie - to brzydkie i niesłuszne. Kropka - dodała.

Posłuchaj

Od czasu ataku Hamasu na Izrael we Francji odnotowano ponad tysiąc pięćset antysemickich incydentów - poinformowało francuskie MSW. To ponad trzy razy więcej niż w całym ubiegłym roku. W niedzielę w wielu miastach odbyły się demonstracje poparcia dla społeczności żydowskiej - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Łukasz Schreiber gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: