Misja powołania nowego rządu. Mastalerek: trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze
- Trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. - Dobrze świadczy o premierze Mateuszu Morawieckim, że chciał podjąć się misji tworzenia rządu - dodał. - Dobrze, że premier walczy - podkreślił.
2023-11-22, 09:30
Marcin Mastalerek pytany o misję tworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego zaznaczył, że "pan premier bardzo chciał - i to dobrze o nim świadczy - podjąć się tej misji". - Zawsze trzeba walczyć do końca, starać się, próbować - dodał szef gabinetu prezydenta.
Jak wskazał, "premier będzie miał możliwość zaprezentowania nowego gabinetu, który będzie się różnił od poprzedniego, a później będzie mógł przedstawić zarówno swoje osiągniecia jak i osiągnięcia pani premier Beaty Szydło z ostatnich ośmiu lat, a także swoje plany na przyszłość".
- Oczywiście szanse na to nie są duże, dlatego że zarówno Lewica, jak i Trzecia Droga oraz Koalicja Obywatelska zapowiedziały, że będą głosowały razem - zauważył.
"Dobrze, że premier walczy"
- Natomiast nie wszystkie akcje polityczne, które się podejmuje, podejmuje się z myślą o dniu dzisiejszym - powiedział Mastalerek. - Dobrze, że premier walczy - podkreślił.
REKLAMA
- Zwróćmy uwagę, że przed wyborami partia Razem, czyli część Lewicy, zapowiadała, że Donald Tusk nie będzie premierem, że postawią weto. Dziś mamy do czynienia z sytuacją, że partia Razem nie wchodzi do tego rządu, a będzie - co jest dla mnie dość dziwne - za tym gabinetem - mówił Marcin Mastalerek. Jego zdaniem "wszystko może się zdarzyć, trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze".
Prezydent powołuje prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.
Premier ma 14 dni
Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
REKLAMA
Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy na premiera jest Donald Tusk.
Czytaj więcej:
- Przedstawiciel PiS w prezydium Senatu? Kwiatkowski: trwa dyskusja, jaką podjąć decyzję
- Premier: w ramach Dekalogu Polskich Spraw proponujemy m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców
- Fogiel o zmianie traktatów UE: straszliwie niebezpieczne, krok do stworzenia swego rodzaju superpaństwa
PR1/PAP/nt
REKLAMA
REKLAMA