more_horiz
Wiadomości

Premier: w ramach Dekalogu Polskich Spraw proponujemy m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 13:45
Polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że zagadnienia dotyczące polityki społecznej, edukacji i zdrowia są kolejnymi filarami Dekalogu Polskich Spraw.
Premier: polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego
Premier: polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznegoFoto: PAP/Paweł Supernak

Szef rządu uczestniczył w konferencji prasowej z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz minister zdrowia Katarzyny Sójki.

- Polityka społeczna mogłaby być pewnego rodzaju umową społeczną, ponadpartyjną, nawet pozapartyjną, bo jest dużo ważniejsza niż sama polityka, która dotyczy finansów, gospodarki jako takiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że "wszystko robimy po to, by podnosić standard życia, aby poprawiać życie dzieci, aby poprawiać los polskich rodzin, polskich seniorów".

"Polityka społeczna powinna być wyjęta poza nawias sporu politycznego"

Morawiecki wskazał, że kolejnymi filarami Dekalogu Polskich Spraw są tematy związane z polityką społeczną, edukacją i zdrowiem.

- Polityka społeczna powinna być wyjęta poza nawias sporu politycznego - podkreślił premier.

Jednocześnie zaapelował do parlamentarzystów: - Drodzy parlamentarzyści, drodzy posłowie i posłanki, bo to wy będziecie wybierali rząd, głosowali nad rządem. Was wybrali wyborcy, a nie liderzy polityczni. Jesteście zobowiązani do tego, aby realizować to, co jest w waszym programie.

Dodał, że "główny lider opozycji chce odejść od realizacji waszych podstawowych punktów programowych". - My proponujemy realizację także waszych punktów programowych. Mamy know-how, wiemy, jak dalej uszczelniać system podatkowy - podkreślił.


Posłuchaj
00:28 12668382_1 (1).mp3 Premier Morawiecki o polityce społecznej (IAR)

 

"Maluch plus" i miejsca w żłobkach

Morawiecki zapowiedział "wielką kontynuację programu Maluch plus" czy "jak najwięcej miejsc dla dzieciaków w żłobkach". - PiS realizowało ten program od poziomu 84 tys. miejsc w żłobkach do poziomu 240 tys. Mamy 100 tys. miejsc już teraz w przygotowaniu - podkreślił.

Emerytury stażowe

- Drugi punkt z tego filaru, z tego przykazania, jeśli mówimy o dekalogu, to emerytury stażowe. Emerytury stażowe, czyli możliwość podjęcia decyzji przez każdą Polkę, przez każdego Polaka, który znajduje się w wieku przedemerytalnym, po wypracowaniu odpowiedniego stażu, czy chce przejść na emeryturę, czy nie - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że jest to sprawa, która może połączyć kilka ugrupowań. - To są punkty, które są w programie Polski 2050, PSL czy Lewicy. Różne punkty się tam znalazły, my przeanalizowaliśmy programy i cieszę się, że jest tyle wspólnych mianowników - zaznaczył Morawiecki.

Emerytura bez podatku, emerytura wdowia i Ogólnopolska Karta Seniora

Na konferencji prasowej Morawiecki przedstawił propozycje w zakresie wsparcia rodzin i seniorów. Po pierwsze jest to - jak mówił - emerytura bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej bądź do 6 tys. zł miesięcznie. - Jesteśmy w stanie podnieść rękę za jednym i za drugim postulatem - zapewnił.

Druga propozycja to emerytura wdowia. - To postulat Lewicy, czyli uzupełnienie emerytury o dodatkowe świadczenia w przypadku odejścia jednego z małżonków. Jesteśmy w stanie również wypracować tutaj pieniądze - podkreślił premier.

Trzecią propozycją przedstawioną przez Morawieckiego jest wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Seniora na wzór Karty Dużych Rodzin. - To jest ta nasza propozycja dotycząca sfery życia bardzo mocno rodzinnego, międzypokoleniowego, solidarności międzypokoleniowej - mówił Morawiecki.


Posłuchaj
00:24 12668407_1.mp3 Premier Morawiecki o kontynuacji programów społecznych i wprowadzeniu nowych (IAR)

 

Dodatkowo płatny urlop rodzinny przy dziecku powyżej 1. roku życia

- Coś, o czym rozmawiałem tutaj z paniami to dodatkowy płatny urlop rodzinny powyżej 1. roku życia dziecka, z możliwością łączenia tego urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu - przekazał premier.

Jednocześnie podkreślił, że powrót mam na rynek pracy jest szalenie ważny. - Panie chcą wracać na rynek pracy, ale czasami chcą wrócić w niepełnym wymiarze - wskazał.

- Sądzę, że cała nasza wielka, sztandarowa polityka społeczna potwierdza wam, drodzy parlamentarzyści, a przede wszystkim naszym rodakom, że jesteśmy w stanie wprowadzić te nowe punkty, ponieważ wiemy, jak zdobyć pieniądze na nie. Już raz to udowodniliśmy - ocenił Morawiecki.

Wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców

Jako piąty filar Dekalogu Polskich Spraw premier wymienił edukację i zdrowie. W zakresie edukacji wskazał na cztery rozwiązania, które miałyby pozytywnie wpłynąć na system edukacji w Polsce. Zaproponował zwiększenie wydatków na edukację do poziomu 6 proc. PKB. - Inwestycja w nasze dzieci i młodzież jest najlepszą, jaką możemy sobie wyobrazić - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział także znaczące zwiększenie i zmianę sposobu wynagrodzenia nauczycieli poprzez przejście na nowy system pracy, na wzór mechanizmów fińskich czy szwedzkich (średnia podwyżka na poziomie min. 30 proc.). - Widzę podobne propozycje u części opozycji, czyli zwiększenie wynagrodzeń w zamian za jeszcze większą liczbę godzin spędzanych z dziećmi i młodymi ludźmi - wskazał.

Jako kolejną propozycję premier wymienił wyższe wynagrodzenia na uczelniach - docelowo przeznaczenie 2 proc. PKB na naukę w ciągu 6 lat.

Dodatkowo Morawiecki zaproponował "co najmniej 5 godzin języka obcego już w szkole podstawowej oraz udogodnienia dla uczniów, które pozwolą im w jeszcze lepszy sposób odnaleźć się na rynku pracy i znaleźć swój wymarzony kierunek studiów". - Wiemy, w jaki sposób to zrealizować, ponieważ jesteśmy w połowie drogi do realizacji tego typu postulatów - ocenił.

"Wyborcy nam powiedzieli: chcemy stabilnego, ponadpartyjnego rządu"

Mateusz Morawiecki dodał: - Dekalog Polskich Spraw mógłby być fundamentem Koalicji Polskich Spraw. Koalicji Polskich Spraw, o której mówił pan prezydent; koalicji spokojnego, normalnego rozwoju. Tego chcą od nas wyborcy - wskazał premier.

Jak mówił, "nikt nie jest ostatecznym zwycięzcą". - Mieliśmy największą liczbę głosów, drugą co do wielkości w liczbach absolutnych przez te ostatnie 34 lata, ale potrzebujemy koalicjanta. Zapraszamy wszystkich koalicjantów - oznajmił.

- Wyborcy nam powiedzieli: chcemy stabilnego, ponadpartyjnego rządu, a nie rządu zemsty, igrzysk, które szykuje lider opozycji, chcemy spokojnego rozwoju, skoncentrowania się na realizacji tych wszystkich tematów, o których mówiliśmy - zaznaczył Morawiecki.

I kontynuował: - Moja oferta jest taka, jak powiedziałem, w oparciu o Dekalog Polskich Spraw, który musi nas połączyć. Powinniśmy, szanowni państwo, zbudować Koalicję Polskich Spraw, spokojny rząd, który będzie realizował polskie sprawy, tak, jak tego sobie życzą Polki i Polacy - podkreślił.

Morawiecki zaznaczył, że w tym tygodniu wystosuje zaproszenie do szefów formacji politycznych ws. poparcia dla rządu.

Czytaj także:

PAP, IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także