"Pat trzeba przeciąć". Anna Maria Żukowska o KRS

2023-11-22, 17:12

- Chciałabym, żeby Krajowa Rada Sądownictwa rzetelnie pracowała. Aby było to możliwe sędziowie na powrót muszą być wybierani przez sędziów - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Żukowska z Lewicy. 

W zeszłym tygodniu do KRS wybrani zostali przez Sejm nowej kadencji posłowie: Tomasz Zimoch (Polska 2050), Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), Robert Kropiwnicki (KO) i Anna Maria Żukowska (Lewica). - Dzisiaj jest początek końca neo-KRS. Wzywamy 15 nielegalnych sędziów-członków KRS do tego, aby ustąpili - mówiła we wtorek Gasiuk-Pihowicz przy okazji pierwszego posiedzenia Rady z udziałem nowo wybranych posłów.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Sejm powinien uchwalić nową ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Mam nadzieję, że prezydent ją podpisze. Pat trzeba przeciąć. Chciałabym, żeby KRS rzetelnie pracowała. Aby było to możliwe sędziowie na powrót muszą być wybierani przez sędziów - powiedziała Anna Maria Żukowska. 

Posłanka Lewicy przypomniała, że nie jest wskazane w konstytucji, że sędziowie do KRS mają być wybierani przez sędziów. - Jest natomiast wskazane, ilu członków wybiera Sejm ze swojego grona. Podobnie Senat. Z tego wynika, że nie więcej - tłumaczyła Żukowska.  - Jest niezgodność z konstytucją ustawy przyjętej przez PiS. Chcemy ją zmienić poprzez normalny proces legislacyjny - dodała. 

- Przeciętny obywatel nie ma do czynienia z KRS, mają za to sędziowie. Wygląda to teraz jak w Sejmie, a nie powinno tak być. Jest w KRS opozycja i "partia rządząca". Tą drugą są sędziowie, my jesteśmy "ugrupowaniem opozycyjnym", co widać po głosowaniach. Ten podział nie winien tak wyglądać. Sprawy powinny być oceniane merytorycznie. W obecnym kształcie praca KRS jest utrudniona - podsumowała posłanka Lewicy.   

Posłuchaj

Anna Maria Żukowska gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 13:48
+
Dodaj do playlisty

  

Krajowa Rada Sądownictwa to organ, który stoi na straży niezawisłości sędziów. KRS składa się z: pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez prezydenta Rzeczypospolitej, 15 członków wybranych spośród sędziów, czterech członków wybranych przez Sejm oraz dwóch członków wybranych przez Senat; zgodnie z konstytucją kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach 
Gość: 
Anna Maria Żukowska
Data emisji: 
22.11.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej