Święto Dziękczynienia w USA. Tradycja, która łączy Amerykanów

2023-11-23, 09:32

Święto Dziękczynienia w USA. Tradycja, która łączy Amerykanów
Święto Dziękczynienia poprzedza "ułaskawienie" indyka przez prezydenta, które stanowi nieoficjalny początek okresu świątecznego w Ameryce. Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je przy suto zastawionym stole z rodziną i przyjaciółmi. Główna potrawa to pieczony indyk. Wśród świątecznych rozrywek jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego.

Święto Dziękczynienia przypada w czwarty czwartek listopada. Obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów, których w XVII wieku dokonali osadnicy po przybyciu na kontynent Amerykański.

Świąteczne tradycje

W odróżnieniu od Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, Święto Dziękczynienia łączy Amerykanów niezależnie od wyznawanej religii. Przed Świętem miliomy Amerykanów wyruszyły w podróż, by zjeść obiad z najbliższymi. Na stołach królować będą pieczony indyk z nadzieniem z chleba, szynka, makaron z serem, słodkie ziemniaki, fasolka i żurawina. Będą też ciasta: z orzechami pekan, dyniowe i jabłkowe.

Przed świątecznym posiłkiem Amerykanie podziękują za wszystko, co dobrego przydarzyło im się w mijającym roku. Po obfitym obiedzie obejrzą mecze futbolu amerykańskiego. W odróżnieniu od lat poprzednich większość sieci handlowych będzie dziś zamknięta, a wyprzedaże z okazji "Czarnego Piątku" rozpoczną się jutro.

Rodzinne święta

Prezydent Joe Biden wraz z rodziną spędzi Święto Dziękczynienia na wyspie Nantucket w Massachusetts. Amerykańska para poprzez łącza wideo przekaże życzenia żołnierzom USA stacjonującym w bazach na całym świecie.

Posłuchaj

Marek Wałkuski o obchodach Święta dziękczynienia (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/ka

Polecane

Wróć do strony głównej