Refundacja in vitro w Sejmie. Szczurek-Żelazko: każdy z posłów PiS zagłosuje zgodnie z przekonaniami
2023-11-23, 18:25
- Rozumiemy problemy polskich rodzin, na całym świecie są ogromne problemy z niepłodnością. In vitro jest jedną z metod, która daje szanse na posiadanie potomstwa - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko.
W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o in vitro.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że w klubie PiS nie będzie dyscypliny ws. in vitro. - Każdy będzie mógł podjąć decyzję zgodnie ze swoimi przekonaniami. Nikt na nikogo nie będzie naciskał - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.
- Rozumiemy problemy polskich rodzin, na całym świecie są ogromne problemy z niepłodnością. In vitro jest jedną z metod, która daje szanse na posiadanie potomstwa - dodała.
Posłuchaj
Obywatelski projekt ws. in vitro
Obywatelski projekt ws. in vitro został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Zgodnie z nim minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawić Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu.
REKLAMA
W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 mln zł.
W latach 2013–2016 na terenie całego kraju funkcjonował "Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego". Był realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia i adresowany do wszystkich niepłodnych par spełniających określone kryteria. "Na realizację tego programu przeznaczono wtedy kwotę 245 mln zł. W wyniku jego realizacji urodziło się do lipca 2020 r. co najmniej 22 191 dzieci" - wskazano w uzasadnieniu obywatelskiego projektu ustawy. Obecnie tego typu programy realizują niektóre samorządy.
Niepłodność chorobą cywilizacyjną
Niepłodność jest klasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna, którą dotkniętych może być co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 3 mln osób. Na świecie dzięki metodzie in vitro urodziło się 9 mln dzieci, w tym – jak podali autorzy projektu ustawy – co najmniej 100 tys. w Polsce.
REKLAMA
Więcej w nagraniu,.
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Józefa Szczurek-Żelazko (PiS)
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 17.35
PR24
REKLAMA