Magurski Park Narodowy położony między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi niczym naturalny pomost
29 lat temu, 24 listopada 1994 roku, rozporządzeniem Rady Ministrów utworzony został Magurski Park Narodowy.
2023-11-24, 05:30
Połączenie Karpat Wschodnich i Zachodnich
Swoje właściwe funkcjonowanie rozpoczął dopiero z dniem 1 stycznia 1995 roku, co było podyktowane problemami z właścicielami gruntów, które miały się znaleźć na jego obszarze. Z tego też względu jego powierzchnia z początkowych ponad 199 km² zmniejszyła się do niecałych 195. Z tych samych względów granice parku są mocno skomplikowane, a w jego obszarze znajdują się liczne enklawy prywatnych lasów i gruntów rolnych. Sam Park trudny jest do przecenienia - ta głównie leśna część przyrodnicza- jakby specjalny pomost - łączy ze sobą Karpaty Wschodnie z Karpatami Zachodnimi i w swojej znaczącej części położony jest na terenie województwa podkarpackiego i w niewielkiej części na terenie województwa małopolskiego.
Aż 117 gatunków ptaków
Ten głównie lesisty Park (ponad 90 proc. powierzchni lasów) gromadzi ponad 800 gatunków roślin i 200 gatunków zwierząt - tu specjalne zastrzeżenie, że nie wliczono w to owadów. Największą grupę z tych policzonych zajmują ptaki, bo jest ich aż 117 gatunków, później ssaki - 57 gatunków; płazy - 1; gady - 6; ryby - 12. Wśród roślin ważne jest też to, że 59 jest objętych ścisłą ochroną, a wśród nich jest aż 17 gatunków grzybów.
W powierzchni parku znajdują się też liczne pastwiska i torfowiska, nad którymi zobaczyć możemy wznoszące się okazy myszołowa zwyczajnego, orlika krzykliwego, a oba gatunki charakteryzują się tu wręcz rekordowym zagęszczeniem w Polsce i jednym z największych w Europie. Widziane są również wznoszące się w przestworzach gatunki krogulca zwyczajnego, bociana czarnego, orła przedniego czy puszczyka uralskiego (równie rekordowe w obszarze Polski i Europy).
Różnorodność gatunków
Wśród zwierząt kroczących mamy okazy niedźwiedzia brunatnego, łosia euroazjatyckiego, wilka szarego, rysia euroazjatyckiego, żbika europejskiego, bobra europejskiego, jelenia szlachetnego, 10 gatunków nietoperzy, ale też wydrę europejską, piżmaka i jenota azjatyckiego, a to tylko ssaki.
REKLAMA
Wśród gadów i płazów znajdzie się między innymi salamandra plamista, traszka karpacka i traszka górska, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, ropucha zielona, kumak górski, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworodna, zaskroniec i padalec. Ryby dumnie reprezentują strzebla potokowa, kleń, śliz, głowacz pręgopłetwy, brzanka, pstrąg potokowy oraz piekielnica.
Posłuchaj
Ochrona Beskidu Niskiego
Wracając do historii powstania Parku warto zajrzeć na oficjalny jego portal, gdzie znajdziemy dokładne kalendarium zdarzeń: "Pierwsza koncepcja objęcia najwyższą formą ochrony reprezentatywnego fragmentu Beskidu Niskiego została wysunięta w programie ochrony krajobrazu Polski przez Komitet Ochrony Przyrody i Jej Zasobów PAN już w 1975 roku. Poparło ją również Polskie Towarzystwo Leśne, a autorzy koncepcji (Faliński J. B., Kozłowski S., Smólski S.) lokalizowali projektowany Park Narodowy o powierzchni ok. 13 000 ha w rejonie Magury Małastowskiej i Wątkowskiej. Z kolei Komisja Ochrony Przyrody PTL w 1983 roku zaproponowała utworzenie parku narodowego o powierzchni ok. 18 000 ha obejmującego obszar Magury Wątkowskiej wraz z przylegającym masywem Mareszki".
To były początki myślenia o umiejscowieniu Parku w unikatowym przyrodniczo i geograficznie obszarze.
REKLAMA
Dalsze kroki były już znaczące z uwagi na podejmowane decyzje. I tak: "W 1987 roku Zakład Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN zaproponował utworzenie Magurskiego Parku Narodowego obejmującego swoim zasięgiem masyw Magury Wątkowskiej, pasmo Ostrej Góry i Dziamery oraz południową część Magury Małastowskiej. Oficjalne działania mające na celu utworzenie w Beskidzie Niskim parku narodowego rozpoczęło wystąpienie Wojewody Krośnieńskiego do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pismem z dnia 30 lipca 1991 roku z wnioskiem o "wszczęcie procesu legislacyjnego nad powołaniem Magurskiego Parku Narodowego". Szczegółowy projekt MPN opracowali prof. dr hab. S. Michalik i mgr inż. J. Szafrański, a powołanie parku do życia poprzedzone było negocjacjami z władzami samorządowymi gmin, na terenie których tworzono Park oraz pracownikami likwidowanego Nadleśnictwa Żmigród. Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu Magurskiego Parku Narodowego 24 listopada 1994 roku (Rozp. RM z dnia 24.11.1994 r. w sprawie utworzenia MPN - Dz. U. Nr 126, poz. 618), a Park rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1995 roku".
Warto zatem w okresach wakacji letnich i zimowych odwiedzać to miejsce dla zdrowia i wypoczynku w "pięknych okolicznościach przyrody" trudnych do przecenienia.
PP
REKLAMA