Kolejne próby nielegalnego przekraczania granicy. Raport Straży Granicznej

2023-11-27, 10:05

Kolejne próby nielegalnego przekraczania granicy. Raport Straży Granicznej
Polski patrol na polsko-białoruskiej granicy. Foto: x/Straz_Graniczna

Jak poinformowała Straż Graniczna, w listopadzie odnotowano już ok. 1,4 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Kontrole są przeprowadzane także tymczasowo na granicy ze Słowacją.

Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie wkroczyć 44 cudzoziemców. To między innymi obywatele Indii, Pakistanu, Iranu, Syrii i Afganistanu. Na odcinku w Dubiczach Cerkiewnych migranci próbowali forsować granicę w 29-osobowej grupie.

W tym miesiącu odnotowano około 1400 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. W tym roku - blisko 26 tys. Odnotowano osoby z ponad 50 państw.

Kontrole na południowej granicy

Wczoraj - na granicy ze Słowacją - funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali 9100 osób i 4200 pojazdów. Od 4 października, gdy przywrócono tymczasowe kontrole graniczne, funkcjonariusze SG skontrolowali na kierunku ze Słowacji do Polski 611 tys. osób i 260 tys. pojazdów.

Osoby czy pojazdy przekraczające granicę ze Słowacją są typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.

Tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją obowiązuje do 3 grudnia. Kontrole prowadzone są na kierunku wjazdowym - na 17 drogowych przejściach granicznych, trzech kolejowych oraz dwóch pieszych. Podróżni muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży-dowodu osobistego lub paszportu.

Czytaj także:

IAR/st

Polecane

Wróć do strony głównej