Komisja Zdrowia poparła obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro. Odrzucono poprawki PiS

Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia poparli we wtorek obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro. Politycy uwzględnili poprawki Koalicji Obywatelskiej, odrzucili natomiast te autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.  

2023-11-28, 17:13

Komisja Zdrowia poparła obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro. Odrzucono poprawki PiS
Minister zdrowia: od 1 czerwca ruszamy z finansowaniem metody in vitro . Foto: shutterstock.com/bezikus

We wtorek w Sejmie odbyło się głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu noweli ustawy oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wprowadzającego finansowanie procedury in vitro. Za skierowaniem projektu do komisji opowiedziało się 304 posłów, przeciw było 94, a od głosu wstrzymało się 43. Pod obywatelskim projektem podpisało się pół miliona osób.

Zgodnie z projektem, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Corocznie z budżetu miałoby być przeznaczane na realizację programu nie mniej niż 500 mln zł.

Pierwsze czytanie projektu w komisji 

Sejmowa Komisja Zdrowia jeszcze we wtorek poparła we wtorek obywatelski projekt wprowadzający finansowanie procedury in vitro. Na początku posiedzenia komisji poseł PiS Piotr Uściński złożył wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, które - jak zaproponował - miałoby się odbyć 15 grudnia. Wniosek odrzucono w głosowaniu.

Komisja Zdrowia przyjęła natomiast kilka poprawek posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszki Pomaski. Jedna z nich zakłada, że co roku z wykonywania ustawy będzie sporządzane sprawozdanie. Chodzi o to - jak uzasadniała Pomaska - by obywatele wiedzieli, czy pieniądze na finansowanie in vitro są efektywnie wydawane. Komisja poparła też poprawkę posłanki Pomaski wprowadzającą nowy termin rozpoczęcia programu finansowania in vitro - jest to 1 czerwca 2024 roku.

REKLAMA

Podczas wtorkowego posiedzenia odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Część z nich posłowie PiS zgłosili jako poprawki mniejszości.

Ostra dyskusja o szczegółach projektu ustawy

Tuż przed głosowaniem nad całością projektu ustawy poseł PiS Piotr Uściński zwrócił uwagę, że procedura in vitro ma być dostępna dla wszystkich potrzebujących. - Pytanie jest takie, czy w tym uważa pan również, że będzie dostępna dla par homoseksualnych? -  powiedział Uściński, zwracając się do przewodniczącego Komisji Zdrowia Bartosza Arłukowicza (KO).

- Pan sobie poczyta, to pan będzie wiedział - odpowiedział Arłukowicz.

- Ale to były pana słowa, że dla wszystkich będzie dostępna. Czy dla par homoseksualnych również? (...) Przed głosowaniem to jest ważne" - dopytywał Uściński.

REKLAMA

- Panie pośle, przystępujemy do rozpatrzenia całości ustawy. Jeśli pan chce zabrać głos, zapraszam po rozpatrzeniu (...) Jak pan nie wie, to pan doczyta. Powiedziałem to jasno. Ja nie zamierzam zajmować się edukacją posłów PiS-u, a teraz zagłosujcie tak, jak to uważacie za stosowne - odparł Arłukowicz.

W głosowaniu nad całością projektu ustawy za opowiedziało się 21 posłów, przeciw było 6, wstrzymało się 4 posłów.

Czytaj także:

Refundacja in vitro w Sejmie. Szczurek-Żelazko: każdy z posłów PiS zagłosuje zgodnie z przekonaniami

REKLAMA

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej