Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka trafi do konsultacji. Szef MSZ podał termin
W bieżącym kwartale do konsultacji międzyresortowych trafi nowelizacja ustawy o Karcie Polaka - zapowiedział w czwartek w Senacie szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że zapisy noweli zostaną dostosowane do wyzwań odnoszących się do obszaru bezpieczeństwa państwa.
2025-10-16, 11:20
Sikorski: w bieżącym kwartale nowelizacja ustawy o Karcie Polaka trafi do konsultacji
Radosław Sikorski przekazał, że utrzymano na dotychczasowym poziomie środki finansowe, które państwo polskie co roku przeznacza na wspieranie Polonii i Polaków za granicą, a 600 milionów złotych z budżetu będzie wydawane w sposób zaplanowany, skrupulatny i nakierowany na maksymalne wzmocnienie polskiej obecności w świecie.
Jak zauważył, polska diaspora jest zróżnicowana: są wśród niej polscy obywatele w UE lub na czasowych kontraktach, którzy są w innej sytuacji niż rodacy na Wschodzie, zwłaszcza ci funkcjonujący w warunkach wojny, żyjący w państwach autorytarnych czy neototalitarnych. Dlatego - podkreślił - w relacjach z tą drugą grupą wciąż będzie realizowana polityka pomocy rodakom w potrzebie.
- Niestety nadal spoczywa na nas wielki obowiązek uwolnienia więźniów politycznych, takich jak niezłomny Andrzej Poczobut. Nie zapominamy o nim i o innych prześladowanych rodakach - zapewnił szef MSZ.
Minister zaznaczył, że kontynuowany jest proces repatriacji, na którą ma być przeznaczone 70 mln zł. Zapowiedział ponadto, że w bieżącym kwartale do konsultacji międzyresortowych trafi nowelizacja ustawy o Karcie Polaka. - Chcemy zachować ten ważny instrument. Jego twórcom przyświecała słuszna idea umacniania więzi naszych rodaków z zagranicy z ojczyzną. Musimy jednak dostosować zapisy legislacyjne do aktualnych wyzwań, zwłaszcza tych odnoszących się do obszaru bezpieczeństwa państwa - podkreślił Sikorski.
Sikorski: Polska chce dokonać skoku do gospodarki opartej na wiedzy, rodacy zza granicy mogą to przyspieszyć
Minister spraw zagranicznych zadeklarował, że Polska będzie stwarzać warunki do tego, by rodacy mieszkający za granicą wracali do kraju. Sikorski przypomniał, że rok temu przedstawił nową wizję współpracy rządu z Polonią i Polakami za granicą. Jak dodał, opisał w niej zmianę podejścia i unowocześnienie narzędzi, które pozostają w dyspozycji MSZ. Zapowiedział też przekierowanie systemu wspierania polskich społeczności poza granicami kraju na tory skutecznego wydatkowania publicznych pieniędzy dla realizacji konkretnych interesów Polski.
Według szefa MSZ, Polska "siłą swojego społeczeństwa, udanej transformacji oraz osiąganymi wynikami gospodarczymi otwiera sobie drogę do kolejnych celów, między innymi członkostwa w grupie G-20".
Jak zauważył Sikorski, Polska znalazła się w gronie państw, których PKB przekroczył bilion dolarów. Minister chwalił też wzrost gospodarczy Polski, który według niego w ciągu ostatnich 35 lat wyniósł ponad 300 proc. - Ten historyczny sukces wywiera wpływ także na politykę polonijną. Pozwala sformułować atrakcyjne zaproszenie dla naszych rodaków za granicą do powrotu do kraju. Polska chce dokonać skoku do gospodarki opartej na wiedzy. Doświadczenia, które nasi rodacy przywożą z zagranicy, mogą tę transformację przyspieszyć - ocenił wicepremier.
Czytaj także:
- Tysiąc zabitych żołnierzy dziennie. Tak wyglądają straty Rosji
- Szef MSWiA w Luksemburgu: Polska wyłączona z relokacji na lata
- Izrael otworzył ogień do osób w Strefie Gazy. "W celu neutralizacji zagrożenia"
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg