Prokuratura w Sosnowcu zbada sprawę wypadku w kopalni Sobieski. W Jaworznie ogłoszono żałobę po śmierci górników

2023-11-29, 11:57

Prokuratura w Sosnowcu zbada sprawę wypadku w kopalni Sobieski. W Jaworznie ogłoszono żałobę po śmierci górników
Kopalnia Sobieski w Jaworznie. Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Z uwagi na wagę i charakter sprawy to Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu poprowadzi śledztwo w sprawie wtorkowego wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w wyniku którego zginęło czterech pracowników, a dwóch innych odniosło obrażenia. Informację o wszczęciu postępowania przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski.

Do wypadku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Sobieski doszło we wtorek po południu. Jak informował nadzór górniczy, poszkodowani w nim zostali członkowie sześcioosobowej brygady oddziału wentylacji wyznaczonej do płukania rurociągu podsadzkowego na poziomie 500. W trakcie napełniania rurociągu wodą nastąpiło jego niekontrolowane rozerwanie. Akcja ratownicza zakończyła się wieczorem, na powierzchnię wydobyto wszystkie cztery ofiary wypadku. Wcześniej dwaj inni poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala.

Ze względu na wagę i charakter tej sprawy prokurator okręgowy w Sosnowcu Magdalena Ziobro podjęła decyzję, że śledztwo będzie prowadzone przez tutejszą prokuraturę. Będzie je prowadził Wydział I Śledczy - powiedział prok. Łubniewski. Śledczy na razie nie informują, jaka w postępowaniu została przyjęta kwalifikacja prawna, dodatkowych informacji mają udzielić jeszcze w środę po południu. Trwa analiza zgromadzonych dotychczas materiałów.

Żałoba w Jaworznie

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert ogłosił w środę rano kilkudniową żałobę w mieście. "Wtorek, 28 listopada 2023 roku to smutny dzień dla naszego miasta, dla jaworznian, a przede wszystkim dla Rodzin i Bliskich Ofiar tragicznego wypadku w Kopalni Sobieski. Postanowiłem o ogłoszeniu żałoby w mieście od 29 listopada do 2 grudnia 2023 r. Uprzejmie proszę i apeluję o godne uczczenie pamięci ofiar tej tragedii. Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń. W tym czasie flagi miejskie będą opuszczone do połowy masztu. Jestem w kontakcie z zarządem kopalni, wyraziliśmy gotowość do otoczenia rodzin dodatkową opieką" - napisał prezydent na Facebooku.

Pomoc psychologiczna rodzinom ofiar

Spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia, poinformowała we wtorek wieczorem, że na powierzchnię wydobyto wszystkie cztery ofiary wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Lekarz potwierdził już ich zgon.

- Informujemy, że akcja ratownicza została zakończona o godz. 20.35. Na powierzchnię przekazano ciała górników, w przypadku których lekarz potwierdził zgon. Łącznie w wypadku zginęły cztery osoby, wszyscy byli pracownikami ZG Sobieski - poinformował rzecznik Tauronu Wydobycie Marcin Maślak.

Wyrazy współczucia dla rodzin i kolegów

- Dwie pozostałe osoby przebywają w szpitalu. Firma zapewnia opiekę psychologa pracownikom oraz rodzinom poszkodowanym. Przekazujemy głębokie wyrazy współczucia dla rodzin i kolegów zmarłych górników - zaznaczył Maślak.

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa.

Po wyjściu z grupy kapitałowej Taurona na mocy zwartego porozumienia górnicza firma utrzymała prawo do używania swojej nazwy - na razie do końca 2023 r. Tauron Wydobycie jest trzecią pod względem wielkości wydobycia węgla górniczą spółką, po Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ponad 6,3 tys. osób w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

Czytaj także: 

pg,pap,iar

Polecane

Wróć do strony głównej