MŚ piłkarek ręcznych: startuje skandynawski turniej. Na co stać Biało-Czerwone?

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych od meczu z Iranem rozpocznie w czwartek rywalizację w mistrzostwach świata, których współorganizatorami są Dania, Norwegia i Szwecja. W grupie F, której wszystkie spotkania odbędą się w Herning, wystąpią także Japonia i Niemcy.

2023-11-29, 12:31

MŚ piłkarek ręcznych: startuje skandynawski turniej. Na co stać Biało-Czerwone?
Polskie szczypiornistki rozpoczną mistrzostwa świata od meczu z Iranem . Foto: PAP/Adam Warżawa

Polki zakwalifikowały się do MŚ po raz 18. W decydującym dwumeczu play-off eliminacji zdecydowanie pokonały Kosowo - w Bielsku-Białej 36:22 i w Prisztinie 32:20.

W mundialu Biało-Czerwone swoje najlepsze występy zaliczyły w 2013 i 2015 roku, gdy selekcjonerem kadry narodowej był Duńczyk Kim Rasmussen, dwukrotnie były czwarte.

Dwa lata temu w Hiszpanii, pod wodzą norweskiego szkoleniowca Arne Senstada, zajęły 15. pozycję. W finale Norwegia wygrała z Francją 29:22, a w meczu o brąz Dania zwyciężyła ekipę gospodarzy 35:28. Najlepiej z grupowych rywalek tegorocznych MŚ spisały się Niemki, które zajęły siódme miejsce, Japonki były 11., a Iranki przedostatnie - 31.

Mistrzostwa w trzech krajach

W turnieju, który odbędzie się w dniach 29 listopada - 17 grudnia, wezmą udział 32 drużyny podzielone na osiem grup, które będą grały w duńskich miastach Herning i Frederikshavn, norweskich Stavanger i Trondheim oraz szwedzkich Helsinborgu i Goeteborgu. Do rundy zasadniczej awansują po trzy zespoły. Polska grupa krzyżuje się z grającą również w Herning grupą E z udziałem Danii, Rumunii, Serbii i Chile.

Po dwie najlepsze drużyny z drugiej rundy awansują do ćwierćfinałów, od których rywalizacja będzie się odbywała systemem pucharowym. Dwa ćwierćfinały odbędą się w norweskim Trondheim, a pozostałe mecze fazy pucharowej, w tym półfinały i finał w Herning.

Najwyżej sklasyfikowana drużyna mundialu, która jeszcze nie wywalczyła awansu, zagra na igrzyskach w Paryżu. Ćwierćfinaliści będą rywalizować w przedolimpijskich turniejach barażowych.


Posłuchaj

O szansach Polek w turnieju mówi dyrektor sportowy MKS-u Kalisz, była reprezentantka Polski, a obecnie komentatorka piłki ręcznej - Iwona Niedźwiedź. (IAR) 1:14
+
Dodaj do playlisty

 

Polki zaczną od meczu z Iranem

Polki zaczną w czwartek meczem z Irankami, 2 grudnia zagrają z Japonkami, a 4 grudnia z Niemkami. Wszystkie te spotkania zaplanowano na godzinę 20.30.

Rywalki Biało-Czerwonych nie mają zbyt wielu sukcesów na koncie. Jedynie reprezentacja Niemiec może się poszczycić medalami MŚ - złotym z 1993 oraz trzema brązowymi (1965, 1997, 2007).

Oprócz broniących tytułu Norweżek do grona faworytek zaliczane są także mistrzynie olimpijskie Francuzki. Z tymi zespołami Polki mogą zagrać najwcześniej w półfinale. Wśród kandydatów do medali wymienia się także dwie inne skandynawskie drużyny - Danię i Szwecję oraz Hiszpanię i Holandię.

REKLAMA

Mecz z Norwegią dał nadzieję

Optymizmem napawa fakt, że Polki w swoim ostatnim sprawdzianie - w niedzielę na zakończenie turnieju Posten Cup uległy nieznacznie Norweżkom i to na ich terenie, w Lillehammer 25:27. Jeszcze na trzy minuty przed końcem kontaktowego gola zdobyła Sylwia Matuszczyk.

- W meczu z Norwegią miałyśmy nerwową pierwszą połowę i dużo spokojniejszą drugą. Pokazałyśmy, że potrafimy bić się z Norweżkami, jednym z najlepszych zespołów na świecie. Myślę, że to bardzo dobry prognostyk przed startem mistrzostw. Cieszymy się też, że w trakcie Posten Cup wszystkie trzy mecze zagrałyśmy na równym poziomie – powiedziała obrotowa.

Biało-Czerwone wcześniej pokonały Islandię 29:23 i Angolę 33:30.

Kadra Polski na MŚ 2023:

bramkarki: Adrianna Płaczek (Paris 92/Francja), Barbara Zima (MKS Zagłębie Lubin),

rozgrywające: Emilia Galińska (C.S. Magura Cisnadie/Rumunia), Monika Kobylińska (CSM Bukareszt/Rumunia), Karolina Kochaniak-Sala (MKS Zagłębie Lubin), Aleksandra Rosiak (Krim Mercator Lublana/Słowenia), Paulina Masna, Aleksandra Tomczyk (obie MKS FunFloor Lublin), Paulina Uścinowicz (HSV Solingen-Grafrath 76/Niemcy), Aleksandra Zimny (SCM Gloria Buzau/Rumunia),

obrotowe: Nikola Głębocka (EKS Start Elbląg), Sylwia Matuszczyk (EUROBUD JKS Jarosław), Marlena Urbańska (Frisch Auf Goppingen/Niemcy),

skrzydłowe: Magda Balsam (MKS FunFloor Lublin), Adrianna Górna, Daria Michalak (obie MKS Zagłębie Lubin), Dagmara Nocuń (TuS Metzingen/Niemcy), Mariola Wiertelak (KPR Gminy Kobierzyce).

Podział na grupy:
A (Goeteborg): Szwecja, Chorwacja, Chiny, Senegal
B (Helsingborg): Czarnogóra, Węgry, Kamerun, Paragwaj
C (Stavanger): Norwegia, Korea Płd., Grenlandia, Japonia
D (Stavanger): Francja, Słowenia, Angola, Islandia
E (Herning): Dania, Rumunia, Serbia, Chile
F (Herning): Niemcy, Polska, Japonia, Iran
G (Frederikshavn): Brazylia, Hiszpania, Ukraina, Kazachstan
H (Frederikshavn): Holandia, Czechy, Argentyna, Kongo

Czytaj także:

/empe, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej