W Belwederze zostanie wręczonych 20 not identyfikacyjnych. Prof. Szwagrzyk: to dla nas święto
W Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone zostaną nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane dzięki działaniom prowadzonym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
2023-12-01, 05:36
Kierujący pracami poszukiwawczymi dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk mówi, że takie wydarzenia mają wyjątkowe znaczenie.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: wręczenie not identyfikacyjnych to zawsze święto
- Każdy dzień, który wiąże się z konferencją identyfikacyjną, na której ujawniamy imiona, nazwiska, biogramy, twarze ludzi, którzy zostali zamordowani, polegli przed laty, a których szczątki odnaleźliśmy i mówimy o tym całej Polsce, wręczając przy tym dokumenty rodzinom, które przez tak długi czas oczekiwały na takie informacje, dla pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji to zawsze święto - wyjaśnia.
Profesor Szwagrzyk podkreśla, że dziś przedstawione zostaną nazwiska osób, które zginęły z rąk komunistycznych i niemieckich oprawców. - Ujawnimy 20 kolejnych ofiar zbrodni komunistycznych, niemieckich, mamy także tych, którzy zmarli w więzieniach, którzy zostali zabici w walce, zostali zamordowani. To jest praktycznie cała Polska, ale są też osoby, których szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Litwie i Ukrainie - mówi.
Krzysztof Szwagrzyk dodaje, że wśród 20 zidentyfikowanych osób, których nazwiska zostaną dziś przedstawione, są między innymi żołnierze Zgrupowania NSZ kapitana Henryka Flamego pseudonim "Bartek". - To nas niezwykle cieszy, że praktycznie od kilku już lat, na każdej konferencji jest grupa ludzi z oddziału "Bartka", tych odnalezionych przez nas na terenie powiatu nyskiego w województwie opolskim - wskazuje.
REKLAMA
Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
Do tej pory ekspertom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się zidentyfikować ponad 260 osób - ofiar terroru komunistycznego i niemieckiego. W wyniku działań IPN odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. Zabezpieczono 3700 próbek materiału genetycznego ofiar i ich krewnych, które znajdują się obecnie w Bazie Materiału Genetycznego.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi działania poszukiwawcze na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Zespół specjalistów przebadał kilkaset miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Gruzji, na Litwie, w Szwajcarii oraz w Niemczech.
Posłuchaj
- Akt oskarżenia przeciw Lechowi Wałęsie. Rzecznik prokuratury wskazuje na ustalenia biegłych
- Poznaliśmy laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA