Świadectwo niemieckich zbrodni. Holandia udostępnia w sieci ogromne archiwum

Archiwum Narodowe w Hadze umieściło na swojej stronie internetowej 400 tys. nazwisk Holendrów, którzy zostali zmuszeni do pracy w Niemczech podczas II wojny światowej. W archiwum można m.in. sprawdzić, gdzie dokładnie te osoby pracowały.

2023-11-30, 13:42

Świadectwo niemieckich zbrodni. Holandia udostępnia w sieci ogromne archiwum
Historycy szacują, że podczas II wojny światowej zginęło około 27 tys. holenderskich robotników przymusowych. Foto: Shutterstock/Everett Collection

Podczas II wojny światowej setki tysięcy Holendrów zostało zmuszonych do pracy w Niemczech. Początkowo dotyczyło to bezrobotnych, lecz od maja 1943 roku do rejestracji obowiązani byli wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 35 lat.

Naziści często organizowali także łapanki na te osoby, a następnie wysyłali je do Niemiec. Na przykład podczas takich nalotów w Rotterdamie i Hadze zatrzymano dziesiątki tysięcy mężczyzn.

W ciągu ostatniego półtora roku pracownicy archiwum wraz z wolontariuszami dokonali digitalizacji wszystkich danych.

- Przepisali wszystkie nazwiska, które znaleźliśmy w dokumentach. W rezultacie można teraz przeszukiwać całe archiwum – powiedział w rozmowie z portalem Omroep West Bibian van Reeken z Archiwum Narodowego.

Historycy szacują, że podczas II wojny światowej zginęło około 27 tys. holenderskich robotników przymusowych.

Czytaj także:

PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej