Prezydent Duda: wyłanianie rządu odbywa się w zgodzie z konstytucyjnymi regułami

Prezydent Andrzej Duda zapytany o powołanie rządu w tzw. drugim kroku konstytucyjnym odparł, że "nie będzie tego przeciągał i nie będzie tego opóźniał". Zaznaczył, że wszystko będzie zgodnie z konstytucyjnymi unormowaniami i terminami.

2023-12-01, 15:09

Prezydent Duda: wyłanianie rządu odbywa się w zgodzie z konstytucyjnymi regułami
Prezydent Andrzej Duda pytany przez dziennikarzy był m.in. o tzw. drugi krok konstytucyjny. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda, który bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, pytany był na konferencji prasowej o powołanie rządu w tzw. drugim kroku konstytucyjnym (do którego dojdzie, jeśli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania - red.).

- Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że są terminy konstytucyjne.

Czytaj także:

Jak przypomniał, wręczył tekę premierowi Mateuszowi Morawieckiemu do formowania nowego rządu od razu po złożeniu przez niego dymisji. Dodał, że mógł to zrobić kilka dni później. - Nie przeciągałem tego - zaznaczył.

REKLAMA

- Tak, jak obiecałem, będę robił to spokojnie, zgodnie ze zwyczajem u nas obowiązującym, parlamentarnym, wyborczym i politycznym, zgodnie z zapisami naszej konstytucji, a także zgodnie z pewnymi ustaleniami, które realizujemy w ramach naszych zobowiązań i polityki międzynarodowej - powiedział Andrzej Duda. "Wszystko - zapewniam - będzie zgodnie z konstytucyjnymi unormowaniami i terminami" - podkreślił prezydent.

Nowy rząd 13 grudnia?

W środę marszałek Sejmu poinformował, że 11 grudnia o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a ok. godz. 15.00 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

W piątek szef PO Donald Tusk - kandydat koalicji PO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na premiera - spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią w sprawie tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania rządu. - Spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia - powiedział Tusk po spotkaniu.

Tzw. pierwszy krok konstytucyjny

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Termin ten mija 11 grudnia.

REKLAMA

Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

Czytaj także:

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

REKLAMA

PAP/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej