Policjant skazany za zabójstwo Floyda zaatakowany w więzieniu. Nożownik przyznaje, że chciał go zabić

2023-12-02, 02:10

Policjant skazany za zabójstwo Floyda zaatakowany w więzieniu. Nożownik przyznaje, że chciał go zabić
USA: mężczyzna, który dźgnął nożem D. Chauvina, oskarżony o usiłowanie zabójstwa.Foto: Shutterstock/Joseph Sohm

Współwięzień, który zaatakował Dereka Chauvina, został oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna w więzieniu federalnym w Arizonie 22 razy dźgnął nożem Chauvina.

Derek Chauvin to były policjant z Minneapolis, który odbywa karę 22 i pół roku więzienia za morderstwo czarnoskórego Georga Floyda. W maju 2020 roku policjanci zatrzymali Georga Floyda w związku z podejrzeniem o próbę użycia fałszywego banknotu.

Mężczyzna został obezwładniony, a Derek Chauvin prze kilka minut przyciskał kolanem jego szyję do ziemi. W wyniku interwencji George Floyd zmarł. Zdarzenie spowodowało falę protestów na całym świecie przeciwko przemocy amerykańskiej policji wobec czarnoskórych.

Atak nożownika

Nożownik to były członek meksykańskiego gangu i były informator FBI John Turscak. Mężczyzna odsiaduje wyrok 30 lat więzienia. Według prokuratury powiedział, że zabiłby Dereka Chauvina, gdyby strażnicy więzienni nie zareagowali tak szybko.

Do ataku doszło w więziennej bibliotece 24 listopada, czyli dzień po Święcie Dziękczynienia, nazywanym Czarnym Piątkiem. Napastnik zeznał, że chciał w ten sposób symbolicznie powiązać atak z ruchem "Black Lives Matter", który zyskał szerokie poparcie po śmierci Georga Floyda.

Czytaj także:

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej