Co dalej z nowym uzbrojeniem dla brytyjskiej armii? "W budżecie jest dziura na prawie 17 mld funtów"

Brytyjski odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, Krajowe Biuro Audytorskie (NAO) ogłosiło najnowszy raport, z którego wynika, że w 10-letnim planie zakupu nowego uzbrojenia dla brytyjskich sił zbrojnych jest dziura budżetowa wielkości 16,9 mld funtów. To efekt wzrostu kosztów sprzętu oraz inflacji, i jest to największy taki deficyt.

2023-12-04, 11:57

Co dalej z nowym uzbrojeniem dla brytyjskiej armii? "W budżecie jest dziura na prawie 17 mld funtów"
Brytyjskie ministerstwo obrony od 2012 r. co roku publikuje plan zakupów nowego uzbrojenia dla sił zbrojnych przez najbliższe 10 lat. Według najnowszego, obejmującego lata 2023-33, zamierza wydać na to 288,6 mld funtów. Foto: Richard Pohle/News Licensing/Forum

Brytyjskie ministerstwo obrony od 2012 r. co roku publikuje plan zakupów nowego uzbrojenia dla sił zbrojnych przez najbliższe 10 lat. Według najnowszego, obejmującego lata 2023-33, zamierza wydać na to 288,6 mld funtów. Tymczasem jak wskazują szacunki NAO, koszty tych zakupów to obecnie 305,5 mld funtów, co oznacza deficyt w wysokości 16,9 mld funtów - największy od czasu, gdy zaczęto sporządzać takie plany. Dla porównania - w 2022 r. szacunki faktycznych kosztów były o 2,6 mld funtów poniżej zakładanego budżetu.

NAO informuje, że w największym stopniu do powstania tego deficytu przyczyniają się wyższe ceny sprzętu, które wzrosty o 27 proc. (65,7 mld funtów) w stosunku do zeszłorocznego raportu, podczas gdy budżet ministerstwa na zakupy zwiększony został o 19 proc. (46,3 mld funtów). Dodatkowo inflacja zwiększyła koszty zakupu o 10,9 mld funtów.

NAO wskazuje, że w największym stopniu wzrosły planowane koszty modernizacji arsenału nuklearnego oraz zakupu nowego uzbrojenia dla marynarki wojennej - odpowiednio o 38,2 mld funtów (wzrost o 62 proc. w porównaniu z planem z zeszłego roku) i o 16,4 mld funtów (wzrost o 41 proc.).

Szef NAO Gareth Davies określił tę sytuację jako "znaczne pogorszenie" w porównaniu z poprzednim planem oraz podkreślił, że ministerstwo obrony musi przedstawić "wiarygodną ocenę możliwości zrealizowania swojego programu wyposażenia" i pokazać parlamentowi, "w jaki sposób będzie zarządzać finansowaniem w celu realizacji projektów sprzętowych".

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej