Minister Gembicka staje w obronie prezesa NBP. "Opozycja próbuje zrobić igrzyska i szuka tematów zastępczych"

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka uważa, że nie ma żadnych podstaw do Trybunału Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. - Opozycja próbuje zrobić igrzyska i szuka tematów zastępczych - przyznała.

2023-12-05, 08:22

Minister Gembicka staje w obronie prezesa NBP. "Opozycja próbuje zrobić igrzyska i szuka tematów zastępczych"
Minister Gembicka staje w obronie prezesa NBP. Foto: NBP/PR24

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zapowiada, że będzie bronić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, jeśli ten zostanie przedterminowo odwołany z funkcji. Druga kadencja prezesa polskiego banku centralnego wygasa w 2028 roku, jednak sejmowa większość sugeruje możliwość postawienia go przed Trybunałem Stanu.

Zdaniem Anny Gembickiej "nie ma żadnych podstaw do Trybunału Stanu dla prezesa NBP". - Opozycja próbuje zrobić igrzyska i szuka tematów zastępczych za nieudaną ustawę wiatrakową - powiedziała.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreśliła również, że "musimy patrzeć na interesy polskiego społeczeństwa i np. wprowadzenie euro - tak jak chce tego Ryszard Petru - nie byłoby dobre dla Polski".

Członkowie RPP stają w obronie prezesa Glapińskiego

"Brak jest jakichkolwiek formalnych podstaw do rozważań dotyczących ewentualnego pociągnięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu" - napisano w stanowisku 6 członków RPP.

REKLAMA

Pod dokumentem podpisali się: Ireneusz Krzysztof Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Stanisław Janczyk, Cezary Kochalski, Gabriela Masłowska i Henryk Jan Wnorowski. Rada Polityki Pieniężnej liczy 9 członków.

W stanowisku napisali, że sprawą niezwykłej wagi jest możliwie najlepsza współpraca wszystkich organów i instytucji państwowych. "Nie służy dobrze tej współpracy wytwarzanie atmosfery zagrożenia czy też stosowania nacisku poprzez zapowiedzi stosowania procedur mających prowadzić do zmiany składu osobowego kierownictw tych organów lub instytucji" - czytamy w stanowisku.

W stanowisku zauważono, że "RPP podejmuje rozstrzygnięcia kolegialnie, a Prezes NBP, jako Przewodniczący Rady, wchodzi w jej skład". "Ustalenia Rady podejmowane są w formie uchwał większością głosów - nie są to osobiste decyzje Prezesa NBP" - stwierdzili członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

Dodali, że "Konstytucja RP ani ustawa o Trybunale Stanu nie przewidują odpowiedzialności konstytucyjnej Członków RPP, co m.in. oznacza, że brak jest podstaw do odpowiedzialności konstytucyjnej za wspólne działanie w ramach tego organu, w zakresie wykonywania jego kolegialnych kompetencji, w tym także działania Prezesa NBP jako osoby wchodzącej w skład Rady".

REKLAMA

Zobacz również:

dn/PR1

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej