Zerowy VAT na żywność. Podpisano rozporządzenie. Premier: tak wygląda skuteczna polityka

2023-12-09, 18:45

Zerowy VAT na żywność. Podpisano rozporządzenie. Premier: tak wygląda skuteczna polityka
Premier: minister finansów podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność. Foto: egotripone / Shutterstock.com

Rozporządzenie przedłużające stosowanie zerowej stawki VAT na żywność zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wcześniej o podpisaniu go przez ministra finansów poinformował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. "To oszczędność na zakupach dla milionów polskich rodzin" - napisał.

Podpisane przez ministra Andrzeja Kosztowniaka rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w sobotę po południu. Jak czytamy we wprowadzonych przepisach, "do dnia 31 marca 2024 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych" wymienionych w odpowiedniej ustawie.

Podczas czwartkowych obrad Sejmu premier odniósł się do kwestii przedłużenia obowiązywania zerowej stawki podatku VAT na żywność. - Grupa posłów PiS zaproponowała przedłużenie zerowego VAT-u na żywność. Słyszałem z tej izby, że gdybyśmy naprawdę chcieli to zrobić, to byśmy przyjęli rozporządzenie, bo wy nie zdążycie tego zrobić. Widzę teraz, że chcecie, aby żywność była droższa, aby ta ustawa zaproponowana przez PiS nie przeszła - mówił, kierując się do polityków opozycji.

Zerowy VAT

Jak stwierdził, w pierwszej kolejności przez Sejm "powinno być przyjmowanie to, co korzystne dla Polaków". - Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków, a może i więcej. Zachęcam, by te wakacje kredytowe były jak najbardziej szczodre. To są najważniejsze realne sprawy, a nie czekanie na jakiś "srebrny guzik" czy licytowanie się tym, kto powiedział jakiś lepszy żarcik - powiedział premier.

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, których celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrostu cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. Zerowa stawka obowiązuje do końca bieżącego roku.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: