Zełenski weźmie udział w zaprzysiężeniu prezydenta Argentyny. To pierwsza wizyta w Ameryce Płd. od wybuchu wojny

2023-12-09, 22:51

Zełenski weźmie udział w zaprzysiężeniu prezydenta Argentyny. To pierwsza wizyta w Ameryce Płd. od wybuchu wojny
Zełenski weźmie udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na prezydenta Argentyny. Foto: Dmytro Larin/shutterstock

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że jest w drodze do Argentyny, gdzie w niedzielę weźmie udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na nowego prezydenta tego kraju.

Pobyt w Argentynie będzie pierwszą wizytą Zełenskiego w Ameryce Południowej od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie w 2022 roku.

Spotkania Zełenskiego

"W drodze do Argentyny spotkałem się z premierem Republiki Zielonego Przylądka Ulissesem Correią. To było pierwsze spotkanie przywódców w historii naszych dwustronnych stosunków. Głos Republiki Zielonego Przylądka jest głosem demokracji i wsparcia dla nas w ONZ, popierającym rezolucje, które są kluczowe dla Ukrainy" - napisał Zełenski na platformie X.

"Podziękowałem premierowi za wsparcie inicjatywy humanitarnej +Ziarno z Ukrainy+ i zaprosiłem Republikę Zielonego Przylądka do przyłączenia się do realizacji ukraińskiej formuły pokoju" - oświadczył Zełenski.

Javier Milei, który 19 listopada zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Argentynie, obejmie urząd w niedzielę. Zełenski rozmawiał już z prezydentem elektem w drugiej połowie listopada. Milei zaoferował Zełenskiemu, że jego kraj może być gospodarzem szczytu Ukraina-Ameryka Łacińska.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej