Duże zmiany dla podróżnych. Od dziś obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów

2023-12-10, 04:40

Duże zmiany dla podróżnych. Od dziś obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów
Wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Foto: Shutterstock/Dizfoto

Kilkadziesiąt nowych przystanków, powrót niektórych połączeń i nowe trasy. Od dziś obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Podróżni pojadą krócej na przykład z Warszawy do Białegostoku. Wracają pociągi na trasie Olsztyn-Braniewo. Pasażerowie, po ponad 20 latach, będą mogą skorzystać z połączenia Chorzele-Szczytno.

Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe przekazała, że od dziś można dojechać koleją do katowickiego lotniska w Pyrzowicach. To efekt zakończonej inwestycji na odcinku Tarnowskie Góry - Zawiercie.

- Pociągi zatrzymają się na zmodernizowanych peronach na stacjach: Zawiercie, Poręba, Siewierz, Tarnowskie Góry, a także zupełnie nowych przystankach, takich jak Mierzęcice, Miasteczko Śląskie Centrum, czy zupełnie nowej stacji Pyrzowice Lotnisko - poinformowała Magdalena Janus.

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w Warszawie i Krakowie

Do użytku oddano nowe stacje między innymi w Warszawie. Magdalena Janus powiedziała, że pociągi pojadą przez przebudowane stacje i przystanki w kierunku Otwocka. - To jest Warszawa Wawer, Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka Grochowska. Mieszkańcy stolicy skorzystają także z nowego przystanku Warszawa Grochów - podkreśliła.

Magdalena Janus zaznaczyła, że mimo remontu dworca Warszawa Zachodnia nowy rozkład jazdy zakłada również zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na podmiejskiej linii średnicowej.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, a dokładnie 22 grudnia, na trasę wrócą pociągi z Krakowa do Zakopanego. - Na samej trasie lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki, na których zatrzymają się pociągi. To Bańska Niżna, Poronin Misiagi oraz Chabówka Stadion - powiedziała Magdalena Janus.
Do Zakopanego wróci 5 całorocznych połączeń i 2 sezonowe.

PKP Intercity poinformowało, że codziennie będzie uruchamiało średnio 417 pociągów, o 27 więcej niż dotychczas. Składy pasażerskie będą częściej kursowały do i z takich miast jak: Warszawa, Kraków, Białystok, Opole, Łódź, Wrocław i Rzeszów. Zwiększy się też liczba połączeń międzynarodowych. Pasażerowie będą mogli pojechać z Krakowa do Berlina czy z Wrocławia i Krakowa do Wiednia.

Pierwszą korektę nowego rozkładu jazdy pociągów zaplanowano 10 marca przyszłego roku.

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej