Decyzja Sejmu ws. rządu Mateusza Morawieckiego. Tak zagłosowały kluby

2023-12-11, 17:05

Decyzja Sejmu ws. rządu Mateusza Morawieckiego. Tak zagłosowały kluby
Za udzieleniem wotum zaufania rządowi Morawieckiego posłowie PiS i Kukiz15. Przeciw - KO, PSL-TD, Polski2050-TD, Lewicy i Konfederacji.Foto: Zbyszek Kaczmarek / Forum

Sejm w poniedziałkowym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Jego gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz'15. Przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL-TD, Polski 2050 - TD, Lewicy i Konfederacji.

Sejm w poniedziałkowym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Teraz inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Kandydatem większości, którą mają KO, Trzecia Droga i Lewica, na to stanowisko jest Donald Tusk.

Rząd Morawieckiego

Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zagłosowało 190 posłów - 187 z PiS i 3 z Kukiz'15. Trzech posłów klubu PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Byli to Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro. Przeciw wotum zaufania dla rządu Morawieckiego było 266 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

W związku z takim wynikiem głosowania inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejmuje Sejm. Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, a jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

Posłuchaj

Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Drugi krok konstytucyjny

Podczas poniedziałkowych obrad Sejmu posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się dyskusja, a następnie głosowanie nad wyborem premiera.

We wtorek o godzinie 10 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 16.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej