Ministrowie rządu Donalda Tuska przejęli obowiązki. Podkreślana "służba Rzeczpospolitej"
Ministrowie nowego rządu Donalda Tuska objęli w środę swoje obowiązki. Po zaprzysiężeniu nowego gabinetu szefowie poszczególnych resortów mówili również o planowanych działaniach.
2023-12-13, 12:38
Donald Tusk został wybrany na premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wcześniej posłowie nie udzielili bowiem wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Radosław Sikorski, który przejął obowiązki ministra spraw zagranicznych w siedzibie ministerstwa w Warszawie powiedział, że dyplomacja jest pierwszą linią obrony kraju.
- Jestem wzruszony i przejęty tym, że znowu mogę służyć Rzeczpospolitej w tej samej roli - ministra spraw zagranicznych. Czasy stały się jeszcze bardziej wymagające: wojna u granic, niepewna sytuacja całego Zachodu. Dyplomacja to pierwsza linia obrony Rzeczpospolitej. Będę każdej minuty pilnował, aby wróciła do niej apolityczność, profesjonalizm. Będę każdą godzinę poświęcał na służbę Rzeczpospolitej, zgodnie ze złożonym właśnie ślubowaniem - powiedział.
Posłuchaj
Nowy minister spraw zagranicznych zapowiedział, że jego pierwszymi decyzjami kadrowymi będą powołanie nowych wiceministrów, dyrektora generalnego ministerstwa oraz decyzje budżetowe. Mówił, że priorytetem jego pracy będzie budowa pozycji Polski w świecie.
REKLAMA
Ministerstwo sprawiedliwości
- Będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby naprawić to, co zostało popsute, jeżeli chodzi o kwestie związane z praworządnością, żeby Polska była lojalnym państwem członkowskim UE, oraz by Polska wypełniała zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych - powiedział w środę minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Dodał, że "pomyślność obywateli będzie zawsze najważniejszą troską". - Taki mandat od społeczeństwa, od tych 11,5 mln obywateli dostała koalicja 15. października i będę starał się na tej funkcji ministra sprawiedliwości, ale także Prokuratora Generalnego, wykonywać wszystkie powierzone mi zadania - wskazał Bodnar.
Resort rolnictwa i rozwoju wsi
Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Czesław Siekierski objął ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. W gmachu resortu w Warszawie czekało na niego dotychczasowe kierownictwo. Siekierski zapowiedział, że po naradzie z dotychczasowym kierownictwem będzie chciał przekazać informacje premierowi Donaldowi Tuskowi.
- W najbliższych dniach prace resortu mają koncentrować się na puli środków na rolnictwo przewidzianych w przyszłorocznym budżecie. Konsultacje mają trwać także w weekend - zapowiedział nowy minister.
REKLAMA
Resort sportu i turystyki
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras przejął urząd z rąk byłej minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk.
Zapewnił, że w swoim resorcie nie zamierza dokonywać żadnej rewolucji.
Posłuchaj
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaczęła pracę jako minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowa szefowa MRPiPS poinformowała, że niedługo przedstawi swoje najważniejsze działania. Podkreśliła, że od wielu lat zajmuje się sprawami społecznymi, od wielu lat wspiera osoby pracujące, interesuje się i zajmuje się prawami pracowniczymi. Dodała też, że wspierała rodziny, których prawa były łamane.
REKLAMA
Podkreśliła, że kluczową cechą pracy w tym resorcie jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, empatia i widzenie w systemie konkretnych ludzi.
Ministerstwo edukacji
Nowa minister edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej przedstawiła plany resortu na najbliższy czas. - Podwyżki dla nauczycieli, zmiany w kuratoriach oświaty, "odchudzenie" programu nauczania, odejście od prac domowych, ograniczenie liczby godzin lekcji religii w szkołach i likwidacja HiT w dotychczasowej formule znajdą się wśród pierwszych decyzji - zapowiedziała Nowacka.
Poinformowała, że planowane są podwyżki dla nauczycieli o 30 proc., także dla nauczycieli w przedszkolach. Zapowiedziała, że będzie uważnie przyglądać się programom nauczania, które "wymagają odchudzenia".
- Stąd liczę na współpracę z pracownikami departamentów zajmujących się programami nauczania, tak żebyśmy mogli w dosyć szybkim tempie (...) ulżyć w programach nauczania - mówiła.
REKLAMA
Resort Klimatu i Środowiska
Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej z określeniem ram czasowych i źródłami finansowania będzie jednym z zadań, jakie zapowiedziała w środę nowa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Hennig-Kloska poinformowała, że jednym z pierwszych zadań będzie analiza "różnych decyzji, które zostały podjęte po 15 października (dniu wyborów - red.), pod presją już też niekiedy zapewne zmiany władzy". Dodała, że weryfikowane będą również rozpisane konkursy.
- Pilnie na pewno musimy zrobić przegląd programu reform realizowanych przez NFOŚiGW, który w naszej ocenie, patrząc z zewnątrz działa przeciętnie efektywnie - powiedziała.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Nowa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została przywitana przez swoją poprzedniczkę Małgorzatę Jarosińską-Jedynak i przejęła urząd. - To jest jedno z kluczowych miejsc z punktu widzenia Polek i Polaków - powiedziała o swoim resorcie minister Pełczyńska-Nałęcz.
REKLAMA
- To miejsce, w którym fundusze należne naszym obywatelom, powinny być tak zarządzane i tak inwestowane, żeby to dało rozwój całego naszego kraju i żeby to była taka inwestycja, która będzie owocowała na pokolenia - stwierdziła minister Pełczyńska-Nałęcz.
MSWiA
Dotychczasowy szef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał w środę obowiązki swojemu następcy Marcinowi Kierwińskiemu.
Marcin Kierwiński dotychczas był sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. Jest posłem PO czwartą kadencję - od 2011 r. Pracował m.in. w sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, komisji finansów publicznych i komisji obrony narodowej.
REKLAMA
Ministrowie w rządzie Donalda Tuska
- Prezydent Duda na stanowisko wicepremiera, a także ministra obrony narodowej powołał lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, na wicepremiera oraz ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego z Lewicy.
- Na stanowisko ministra sprawiedliwości został powołany Adam Bodnar, który ma pełnić też funkcję Prokuratora Generalnego.
- Na szefa polskiej dyplomacji prezydent powołał Radosława Sikorskiego, a na ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
- Borys Budka został powołany na ministra aktywów państwowych.
- Bartłomiej Sienkiewicz został powołany na ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a Adam Szłapka na ministra ds. Unii Europejskiej.
- Prezydent powołał Marcina Kierwińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji.
- Marzena Czarnecka została powołana na ministra przemysłu, zaś Krzysztof Hetman na ministra rozwoju i technologii.
- Ministrem infrastruktury został Dariusz Klimczak, ministrem klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
- Prezydent powołał też Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz na ministra ds. funduszy i polityki regionalnej, a Agnieszkę Buczyńską na ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, która ma być też przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
- Czesław Siekierski został powołany na funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
- Barbara Nowacka została powołana na ministra edukacji, Sławomir Nitras na szefa resortu sportu i turystyki, Izabela Leszczyna na ministra zdrowia, a Marzena Okła-Drewnowicz na ministra ds. polityki senioralnej.
- Prezydent powołał ponadto Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Dariusza Wieczorka na ministra nauki, Katarzynę Kotulę na ministra do spraw równości.
- Ponadto prezydent powołał na ministrów - członków Rady Ministrów: Jana Grabca, który ma pokierować kancelarią premiera, Tomasza Siemoniaka, który będzie odpowiadał za służby specjalne, a także Macieja Berka, który będzie odpowiedzialny za sprawy legislacyjne.
- Tusk nie odpowiedział na pytania po exposé. Posłowie PiS oburzeni
- Tusk chce zmian w delegacjach TVP i Polskiego Radia na szczyt RE. Senator Lewicy: nie lubi niektórych dziennikarzy
pg,iar,pap,Polskie Radio 24.pl
REKLAMA