Rada Mediów Narodowych do likwidacji? Zdrojewski: projekt ustawy w tej sprawie zostanie złożony

- Powinny powstać dwie ustawy albo proces zmian w mediach publicznych powinien dokonywać się w dwóch etapach. W pierwszej kolejności należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych. Projekt ustawy zostanie złożony w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział Bogdan Zdrojewski (KO).

2023-12-21, 14:55

Rada Mediów Narodowych do likwidacji? Zdrojewski: projekt ustawy w tej sprawie zostanie złożony
Zdrojewski: projekt ustawy likwidującej Radę Mediów Narodowych zostanie złożony w pierwszym kwartale przyszłego roku . Foto: PAP/Paweł Supernak / Forum/Mateusz Wlodarczyk

We wtorek do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Projekt wniosła grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD.

Sejm rozpocznie prace nad ustawami ws. Rady

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że "uchwała Sejmu ws. zmian w mediach publicznych nie daje żadnych prerogatyw ministrowi kultury. Ona apeluje do ministrów, do rządu, do przedstawicieli Skarbu Państwa by rozważyli treść tej uchwały, fundamenty prawne, na których stoi, i żeby rozważyli, co mogą zrobić, żeby przywrócić w zakresie mediów publicznych normalność. A Sejm ze swojej strony zobowiązuje się, że zrobi swoje, czyli zacznie prace nad ustawami w tej sprawie".

Nowa ustawa medialna

O zapowiadane przez marszałka Sejmu ustawy PAP zapytał byłego ministra kultury w poprzednim rządzie Tuska, Bogdana Zdrojewskiego (KO). - Wiem dobrze, że powinny być dwie ustawy albo ten proces powinien dokonywać się w dwóch etapach. W pierwszej kolejności należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że obecny stan prawny ma charakter niekonstytucyjny. Potrzebna jest także nowa ustawa medialna - powiedział. - Ostatnią próbę podejmowałem osobiście w roku 2007-2008. Od tego czasu minęło wiele lat i życie nie stoi w miejscu, także od strony technologii, i potrzebna jest temu rynkowi nowa ustawa medialna - dodał Zdrojewski.

Pytany, czy prace już zostały podjęte, odparł, że "w pierwszym przypadku (...) taka ustawa została przygotowana przez Senat poprzedniej kadencji i znalazła się w zamrażarce u pani marszałek Witek. Można ją złożyć ponownie i poddać debacie. Wymagała ona niewielu korekt, więc jest to prosta praca, którą można wykonać w ciągu trzech miesięcy".

REKLAMA

Jak dodał, "nowa ustawa medialna będzie wymagała pracy przez długo większy okres". - Według mnie minimum pół roku, maksimum roku, jeśli chce się przeprowadzić dobre konsultacje. Natomiast powtarzam, Polsce potrzebna jest nowa ustawa medialna - dodał polityk.

"Uporządkowanie kwestii prawnych"

Zdrojewski na pytanie PAP, czy rządzący zamierzają nowelizować ustawę o radiofonii i telewizji, czy napisać nową ustawę regulującą rynek medialny w Polsce, odparł: "chodzi o dość szeroki zakres, bo nie tylko o kompetencje organów Konstytucyjnych, takich jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale chodzi także o uporządkowanie kwestii prawnych, na które trafialiśmy w ostatnich kilku latach i które dotyczyły np. rozgłośni prywatnych".

Wymienił też, że "zmiana musi nastąpić, także jeśli chodzi o procedury koncesyjne". Jego zdaniem "w ustawie powinny być uwzględnione też zmiany zachodzące na rynku cyfrowym, jak np. likwidacja sygnału analogowego". - To wszystko musi być uwzględnione i ta nowa ustawa powinna być procedowana w dobrym tempie, bo czas ucieka. W tej ustawie powinny być zawarte gwarancje suwerenności publicznych w tym sensie, że powinny być one jak najmocniej uwolnione od zagrożeń o charakterze politycznym - ocenił.

- Projekt pierwszej z tych dwóch ustaw zostanie złożony w pierwszym kwartale przyszłego roku, natomiast jeśli chodzi o drugą, nie jestem w stanie zadeklarować czasu, bo leży ona w kompetencji dwóch ministerstw i jeszcze nie ma stuprocentowej pewności, czy będą działać razem, czy zostanie wyznaczony konkretny minister - powiedział Zdrojewski.

REKLAMA

Zobacz także:

PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej