Nowe technologie kluczowe dla współczesnego pola walki. Ekspert wskazuje, gdzie leżą ograniczenia

Sztuczna inteligencja będzie coraz powszechniej wykorzystywana na polu walki - przekonuje Andrzej Kiński z czasopisma "Wojsko i Technika". W rozmowie z Polskim Radiem 24 wskazuje przykłady zastosowań AI, pojazdów autonomicznych i nowych technologii w wojnie. Wskazuje też, jaki problem nietechniczny ogranicza rozwój takich systemów dla potrzeb wojska.

2023-12-21, 21:55

Nowe technologie kluczowe dla współczesnego pola walki. Ekspert wskazuje, gdzie leżą ograniczenia
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, nowe technologie najbardziej przydatne na polu walki to AI i autonomiczne pojazdy. Foto: PeopleImages.com - Yuri A/ Shutterstock

- Bardzo wiele brakuje, by współczesne pole walki przypominało to znane z filmów sci-fi - powiedział w Polskim Radiu 24  Andrzej Kiński, ekspert z czasopisma "Wojsko i Technika". - Robimy bardzo duży krok w tym kierunku, ale jeśli porównamy zastosowanie zaawansowanych rozwiązań, to wojna w Zatoce w 1991 roku bardziej odbiegała od konfliktów z I, czy II wojny światowej od tej, która aktualnie trwa na Ukrainie - dodał. 

Przypomniał, że to właśnie podczas wojny w Zatoce po raz pierwszy na taką skalę zastosowano broń precyzyjną, samoloty o obniżonej wykrywalności, czy systemy rozpoznania satelitarnego. 

Jak mówił, także w wojnie na Ukrainie wykorzystuje się nowe technologie, przede wszystkim w zakresie wymiany informacji i łączności. - Ta rewolucja dokonuje się w informacji i informatyce, dowodzeniu, kierowaniu ogniem. To ma dziś największy wpływ na prowadzenie działań wojennych - dodał. 

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Gość Polskiego Radia 24 wskazał też na wykorzystanie sztucznej inteligencji np. do analizowania złożonych obrazów satelitarnych, wielkich zbiorów danych, albo pomocy w wykrywaniu instalacji przeciwnika. Podkreślił, że warto, myśląc o przyszłości sposobu prowadzenia działań wojennych, poświęcać czas na rozwój sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów do celów militarnych.

REKLAMA

- Jest wiele zastosowań, gdzie pojazdy działające autonomicznie, mogą się przydać z punktu widzenia militarnego, ale niekoniecznie bojowego - dodał i wymienił m.in. torowanie przejść w polach minowych albo rozminowywanie terenu. 

[SŁUCHAJ TAKŻE] Podcast Polskiego Radia "Cafe Armia" poświęcony sprawom wojskowości: 

Etyczne i filozoficzne wyzwania

Jak mówił, należy jednak odróżnić pojazdy sterowane zdalnie od autonomicznych. - Jednak obiekt zdalnie sterowany jest kontrolowany przez człowieka. Autonomia będzie wtedy, kiedy wyznaczymy maszynie zadanie i ta maszyna, na podstawie algorytmów i czujników, będzie to zadanie wykonywała - wyjaśnił. 

- Tutaj pojawia się problem natury nietechnicznej - zaznaczył i wskazał na kwestię powierzania maszynom zadań bojowych, mówiąc ściślej - zabijania ludzi. 

REKLAMA

Wskazał, że teraz, w przypadku maszyn bezzałogowych, o użyciu broni decyduje człowiek. - W momencie, w którym człowieka w pętli decyzyjnej nie będzie, pojawiają się wątpliwości. To limituje w największym stopniu wprowadzenie tego typu systemów do walki, przynajmniej w cywilizowanych państwach świata - wskazał. 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł Kukiz'2 Jarosław Sachajko gościem Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gość: Andrzej Kiński ("Wojsko i Technika")

REKLAMA

Data emisji: 21.12.2023

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej