Historia, wiara, kultura. Prof. Przybyłowski wskazuje trzy wymiary Bożego Narodzenia

Opowieść o Bożym Narodzeniu to przede wszystkim "opowieść o Jezusie historii, który wszedł historię ludzkości i świata" - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Jan Przybyłowski. Jak dodał, mamy też do czynienia z Jezusem wiary, prowadzącym do zbawienia, oraz Jezusem kultury, czyli z przenikaniem religii do świata komercyjnego.

2023-12-24, 08:46

Historia, wiara, kultura. Prof. Przybyłowski wskazuje trzy wymiary Bożego Narodzenia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Michele Ursi/ Shutterstock

Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia. To święto rodzinne, któremu towarzyszy wiele symboli - zwyczaj dzielenia się opłatkiem, przystrajania choinki, zostawiania pustego nakrycia dla gościa czy obdarowywanie się prezentami. W kościołach o godz. 24 odprawiane są specjalne msze św. zwane Pasterkami.

Słowo wigilia pochodzi od łacińskiego słowa vigiliare oznaczającego czuwanie. Początkowo wigilię celebrowano przed wszystkimi uroczystościami kościelnymi. W czasach nowożytnych upowszechnił się zwyczaj obchodzenia wigilii w przeddzień Bożego Narodzenia. Obecnie słowo Wigilia stało się określeniem wieczerzy przed uroczystością Bożego Narodzenia.

Trzy postaci Jezusa

Opowieść o Bożym Narodzeniu to przede wszystkim "opowieść o Jezusie historii, który wszedł historię ludzkości i świata w pełni czasu, jak pisze w »Liście do Galatów« św. Paweł" - powiedział - w Polskim Radiu 24 prof. Jan Przybyłowski, teolog pastoralny i filozof z UKSW. - Jezus historii przyszedł na świat w ubóstwie i to jest fakt - podkreślił.  

Gość Polskiego Radia 24 wskazał też, że "mamy też Jezusa wiary, czyli tego, którego odnajdujemy w Kościele, który jest dla nas źródłem zbawienia". - Żeby się z nim spotkać, trzeba mieć tę łaskę, i trzeba odpowiedzieć na nią, czyli trzeba kierować się wiarą - wyjaśnił. 

REKLAMA

Zaznaczył, że we współczesnym świecie "mamy też coraz bardziej do czynienia z Jezusem kultury, Jezusem, który żyje w świecie nas otaczającym, również jako pewna marka". - Widzimy to na wystawach sklepowych, w centrach handlowych, gdzie wystawiane są stajenki betlejemskie, żłóbki, puszcza się muzykę kolęd. Widzimy również ten aspekt przenikania się wiary i kultury, również w wymiarze merkantylnym - dodał prof. Jan Przybyłowski. 

Więcej w nagraniu:


Posłuchaj

Prof. Jan Przybyłowski o wigilii Bożego Narodzenia ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"/ PR24) 23:46
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. dr hab. Jan Przybyłowski (teolog pastoralny i filozof z Uniwersytetu bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego)

REKLAMA

Data emisji: 24.12.2023

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej