Miliardy dla Polski z KPO. Dr Maszczyk: te pieniądze powinny być wydatkowane na badania i rozwój technologii
- Transformacja klimatyczna gospodarki jest nie do uniknięcia. Polska, cokolwiek na ten temat byśmy nie myśleli, nie może zostać poza tym procesem (…) polska gospodarka musi się zmieniać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Maszczyk (SGH).
2023-12-28, 21:35
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w czwartek, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO.
Dr Piotr Maszczyk zwracał uwagę, że choć środki z KPO były przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii, to Polska poradziła sobie bez nich. - Polska gospodarka po pandemii koronawirusa odbudowała się bez środków z KPO dosyć skutecznie i dosyć szybko, wręcz zbyt szybko, ponieważ zapłaciliśmy za tę odbudowę wysoką inflacją, którą teraz pracowicie zbijamy. Jeśli chodzi o pandemię, to trzeba podkreślić, że recesja, która się Polsce przytrafiła po raz pierwszy od 1992 r., był relatywnie płytka a odbicie stosunkowo szybkie, zaś to, co zdarzyło się w roku 2023 jest konsekwencją polityki polegającej na obniżeniu stopy inflacji - zaznaczył.
"Potencjał inwestycyjny i zdolności do generowania innowacji"
Jak dodał gość audycji, nie ulega jednak wątpliwości, że konieczna jest przebudowa gospodarek krajów UE w związku ze zmianami klimatycznymi. - Mam nadzieję, że te pieniądze będą wydane nie tylko na zakup istniejących technologii, ale przede wszystkim na ich rozwój w Polsce, że nie będziemy tylko ich odbiorcą, a Polska będzie miała wkład w ich tworzenie. Życzyłbym sobie, aby te pieniądze były w znaczącej części wydatkowane na badania i rozwój technologii. Jeżeli tak się stanie, to będzie to podwójna inwestycja, nie tylko zwiększająca nasz potencjał inwestycyjny, ale i nasze zdolności do generowania innowacji - mówił dr. Maszczyk.
Posłuchaj
Środki z programu RePowerEU to zaliczka dla Polski na projekty energetyczne ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy, mające na celu przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Dotyczą one miedzy innymi wsparcia dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych, oraz morskich farm wiatrowych.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Walczyk
REKLAMA
Gość: dr Piotr Maszczyk
Data emisji: 28.12.2023
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA