Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen? Austria zaprzecza, że wydała zgodę

2023-12-29, 14:50

Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen? Austria zaprzecza, że wydała zgodę
Austriacki rząd federalny twierdzi, że negocjacje w tej sprawie ciągle trwają. Foto: Schutterstock/maloff

Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprzecza, że Wiedeń zgodził się na rozszerzenie strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię. Wczoraj taką informację podał rumuński premier.

Rumuńska i bułgarska radość z planowanego na marzec przyszłego roku rozszerzenia strefy Schengen o te kraje może być przedwczesna. Wczoraj rumuński premier Marcel Ciolacu ogłosił, że w rozmowach dyplomatycznych uzyskano polityczne porozumienie z Austriakami, którzy blokują tę decyzję. Rząd w Wiedniu miał się zgodzić na otwarcie granic powietrznych i morskich za trzy miesiące.

Austriacki dziennik "Die Presse" zapytał o tę zgodę tutejsze ministerstwo spraw wewnętrznych. Odpowiedź, jaką uzyskał, jest zgoła inna od wersji podawanej przez stronę rumuńską. W liście, który otrzymała wiedeńska gazeta, czytamy, że austriacki rząd federalny w dalszym ciągu sprzeciwia się przystąpieniu obu krajów do strefy Schengen. Dodano, że negocjacje w tej sprawie ciągle trwają.

Bułgaria i Rumunia chcą zniesienie kontroli 

Bułgaria i Rumunia od wielu lat walczą o zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach z innymi krajami Unii Europejskiej. W ostatnim czasie weto stawiały dwa państwa najbardziej zagrożone nielegalną migracją - Niderlandy i Austria. Wiedeń podtrzymuje weto, domagając się znacznego zwiększenia obecności Frontexu w obu krajach, a także wielkich nakładów na ochronę zewnętrznych granic.

Rumunia i Bułgaria zostały członkami Unii Europejskiej w 2007 roku, ale jak dotąd nie dołączyły do strefy Schengen. W 2022 roku ich przyjęcie zablokowała Austria, która twierdziła, że problem nielegalnej migracji jest w obu tych krajach zbyt poważny i powinny one robić więcej, by go rozwiązać.

Posłuchaj

Austria zaprzecza, że zgodziła się na rozszerzenie Strefy Schengen (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej