Zakaz używania fajerwerków na terenie parków narodowych. "Zwierzęta potrzebują energii do przetrwania zimy"
Przed nami najgłośniejsza noc w roku i zabawa do rana. Wiele osób nie wyobraża sobie Sylwestra bez huku petard i fajerwerków. Władze parków narodowych przypominają, że używanie sztucznych ogni na obszarach chronionych jest zabronione.
2023-12-30, 04:01
Tatrzański Park Narodowy - jak co roku - apeluje też, by w Zakopanem i w okolicach zrezygnować z fajerwerków, bo wystrzały i błyski wywołują przerażenie u zwierząt. Tomasz Zając z TPN wskazuje, że w noc sylwestrową można poruszać się po parku w określonych sytuacjach.
Posłuchaj
Określone sytuacje
- To przyzwolenie dotyczy głównie ludzi, którzy po prostu wracają z wycieczki, która się jakoś tam przedłużyła, ewentualnie o poranku, jak chcą wcześniej wyjść - mówi Tomasz Zając. - Wiadomo, że dzień w zimie jest krótki, szlaki w Tatrach są dosyć trudne, wymagające. To przyzwolenie jest po to, żeby bezpiecznie móc jakąś wycieczkę zrealizować - tłumaczy Tomasz Zając.
Zaznacza, że przedstawiciele parku nie popierają wyjść w góry w nocy po to, by oglądać fajerwerki, i zalecają, by w noc sylwestrową pozostać w Zakopanem.
Tomasz Zając mówi też o stresie, który przeżywają zwierzęta podczas wystrzałów fajerwerków i petard. Podkreśla, że zwierzęta potrzebują energii do przetrwania całej zimy, a zużywają jej sporo właśnie w Sylwestra. Dodaje, że huki mogą też przerwać sen zimowy, na przykład niedźwiedzi.
REKLAMA
Posłuchaj
Zatrzymanie akcji serca
Fajerwerki to również zagrożenie dla ptaków. U mniejszych gatunków może dojść do zatrzymania akcji serca. Paweł Pstrokoński, ornitolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podkreśla, że po wystrzale ptaki zrywają się w panice do lotu, by uciec w spokojniejsze miejsce. - One są oszołomione i niestety bardzo często dochodzi do różnego rodzaju kolizji - mówi ekspert.
Posłuchaj
Wyjaśnia, że w ostatnich latach odnotowano przypadki, gdy ptaki rozbijały się o budynki, nadziewały się na ogrodzenia i uderzały o drzewa. - To jest taki niezwykle silny stan pobudzenia, rozemocjonowania, one nie do końca wtedy też przejrzyście myślą - tłumaczy Paweł Pstrokoński.
W parkach narodowych obowiązują zakazy używania źródeł światła o otwartym płomieniu, zakłócania ciszy i płoszenia zwierząt. Za naruszenie tych zakazów grożą sankcje w postaci grzywny bądź aresztu.
- Kontrole punktów z fajerwerkami. Policja apeluje o zgłaszanie sprzedaży materiałów nieletnim
- Długi weekend i sylwestrowe wyjazdy. Od dziś więcej patroli policji na drogach
- Moda na sylwestra. Męski look. W co się ubrać?
IAR/jb
REKLAMA