Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Odbywał karę za zabójstwo partnerki

2024-01-05, 08:55

Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Odbywał karę za zabójstwo partnerki
Oscar Pistorius opuszcza mury więzienia. Foto: PAP/EPA/IHSAAN HAFFEJEE

Południowoafrykański paraolimpijczyk Oscar Pistorius został warunkowo zwolniony z więzienia. Sportowiec odbywał karę po wyroku skazującym za zabójstwo partnerki.

W 2013 r. w swoim domu w Pretorii Oscar Pistorius oddał do Reevy Steenkamp serię strzałów, w wyniku czego 32-letnia modelka zginęła na miejscu. Potem sportowiec tłumaczył, że był przekonany, iż strzela do włamywacza, który dostał się do łazienki.

W 2014 r. został skazany na 5 lat więzienia za spowodowanie śmierci swojej partnerki i nielegalne posiadanie broni. Po roku został zwolniony z więzienia pod nadzorem poprawczym.

Jednak morderstwo

W kolejnych procesach odwoławczych sądy zmieniły kwalifikację czynu na zabójstwo, a w 2017 r. Oscar Pistorius został skazany przez Najwyższy Sąd Apelacyjny na 13 lat i 5 miesięcy więzienia.

5 stycznia 2024 r., w wieku 37 lat, wyszedł z więzienia po odbyciu połowy kary. Resztę wyroku, do 2029 r., odbędzie na wolności warunkowo, według ściśle określonych reguł, dotyczących m.in. godzin, w których musi przebywać w domu. Ma też zakaz wypowiadania się dla mediów.

Wciąż niebezpieczny?

Jego warunkowe zwolnienie krytykują rodzice zamordowanej.

- W tej chwili nie jestem przekonana, czy resocjalizacja Oscara przyniosła oczekiwane rezultaty - stwierdziła w oświadczeniu June Steenkamp, matka zastrzelonej Reevy.

Wskazała też, że Pistorius podczas pobytu w zakładzie zamkniętym nie wyzbył się skłonności do agresji i brutalnego zachowania.

"Blade Runner"

Oscar Pistorius stracił obie nogi w okresie niemowlęcym, w wyniku wad wrodzonych. Jest rekordzistą wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansach 100, 200 i 400 metrów.

15 lipca 2007 r. na mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej