Restauracja ruin zamku w Lanckoronie
- Zakończył się pierwszy etap restauracji ruin zamku w Lanckoronie – powiedział PAP wójt tej gminy Tadeusz Łopata. Przeprowadzono m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie przy basztach, roboty budowlane przy zachowanych murach i zrekonstruowano dawny most.
2024-01-08, 10:43
Prace, które rozpoczęły się latem ubiegłego roku, objęły roboty konserwatorskie i restauratorskie przy basztach, roboty budowlane przy zachowanych murach wraz z częściowym ich uzupełnieniem, a także rekonstrukcję mostu według rysunków z końca XVIII wieku.
- Chcielibyśmy od marca umożliwić zwiedzanie ruin zamku dla grup, które zarezerwują wizytę – dodał samorządowiec.
Tadeusz Łopata powiedział PAP, że do resortu kultury samorząd złożył już wniosek o dofinansowanie dalszych prac.
- Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia – dodał. Jak zaznaczył, obecnie najpilniejsze będą dokładne badania południowej strony otoczenia zamku.
REKLAMA
"Można się spodziewać kolejnych odkryć"
Wójt w tej chwili nie jest w stanie powiedzieć, jak długo potrwają dalsze prace. Jest to zależne od zapewnienia ich finansowania.
Cały projekt pierwotnie opiewał na 16 mln zł. Lanckorona otrzymała już około 7 mln zł. Wiele wskazuje na to, że finalna kwota może być wyższa. Wójt wskazał bowiem, że, gdy prace prowadzone są w przestrzeni zabytku, to na wykonawcę mogą czekać – jak się wyraził - niespodzianki.
- Tak było przy północnej ścianie. Przy odkrywce pojawiły się mury wzniesione jeszcze przez Zebrzydowskich. To jest zabytek; gdzie się nie zacznie, tam można się spodziewać kolejnych odkryć – wyjaśnił. Podkreślił zarazem, że takie znaleziska mają wpływ na wzrost kosztów.
Przed startem prac ruiny były w złym stanie. Znaczną część zniszczyły korzenie drzew. Niekorzystne był porastanie mchem, trawą i drobnymi krzewami. Spomiędzy kamieni wykruszała się zaprawa.
REKLAMA
Dzieje Lanckorony
Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 roku król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 roku.
Wzniesiony został tu wówczas zamek na planie prostokąta z cylindryczną wieżą. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1366 roku. Strzegł on granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że już we wczesnym średniowieczu istniał tam gródek drewniano-ziemny.
REKLAMA
W 1410 roku za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa. Zamek należał m.in. do rodu Lanckorońskich, Zebrzydowskich i Czartoryskich i Wielopolskich.
Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 roku konfederaci opanowali zamek. W 1771 roku został on jednak oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 roku. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Dziś, to obok wspaniałego rynki, ogromna atrakcja turystyczna.
W 1934 roku Lanckoronie odebrane zostały prawa miejskie.
PAP/Marek Szafrański/bm
REKLAMA
REKLAMA