"Prezydent podważył konstytucyjną zasadę domniemania niewinności". Prof. Patyra o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika

- Ułaskawić można tylko kogoś, kto jest winny, a konstytucja wskazuje, że o winie przesądza prawomocny wyrok - mówił w Polskim Radiu 24 konstytucjonalista prof. Sławomir Patyra z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lubinie. 

2024-01-10, 17:30

"Prezydent podważył konstytucyjną zasadę domniemania niewinności". Prof. Patyra o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika
Prof. Patyra: stosując akt ułaskawienia, prezydent pozbawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika możliwości skorzystania z ich konstytucyjnych uprawnień. Foto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że "nie spocznie w walce o uczciwe i sprawiedliwe państwo polskie, dopóki pan minister Kamiński i jego współpracownicy nie będą wolnymi ludźmi". - Stałem i stoję na stanowisku, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik i ich współpracownicy zostali ułaskawieni w 2015 roku zgodnie z konstytucją i że to ułaskawienie jest w mocy - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda.

"Ułaskawić można tylko kogoś, kto jest winny"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 postanowienie prezydenta o ułaskawieniu z 2015 roku nie było zgodne z konstytucją. - Prezydent posiada osobiste uprawnienie do stosowania prawa łaski, co jest wyraźnie określone w konstytucji. Ale poszczególnych postanowień konstytucji nie można czytać w oderwaniu od innych przepisów. Dopiero całościowe spojrzenie na całą regulację pozwala ją prawidłowo zastosować. Nie ma żadnych wątpliwości prawnych, że akt ułaskawienia może być zastosowany wyłącznie w stosunku do osób, które zostały prawomocnie skazane - powiedział prof. Sławomir Patyra.

Jego zdaniem wynika to jednoznacznie z dwóch przepisów konstytucji, które gwarantują wolności i prawa jednostki. - Art. 45 konstytucji przyznaje każdemu z nas prawo do jawnego i sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez sąd. O rozpatrzeniu możemy mówić wówczas, gdy wyrok jest ostateczny, czyli prawomocny. Większe znaczenie w tym zakresie ma przepis art. 42 ust. 3 konstytucji, który stanowi wprost, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Stosując akt ułaskawienia, prezydent pozbawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika możliwości skorzystania z ich konstytucyjnych uprawnień. Przede wszystkim podważył konstytucyjną zasadę domniemania niewinności. Ułaskawić można tylko kogoś, kto jest winny, a przepis konstytucji przesądza, że o winie przesądza prawomocny wyrok. Słuchałem dzisiejszego wystąpienia prezydenta, spodziewałem się bardziej pogłębionej refleksji - tłumaczył konstytucjonalista.   

Posłuchaj

Prof. Sławomir Patyra gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24) 19:15
+
Dodaj do playlisty

Zatrzymanie

We wtorek wieczorem policja zatrzymała polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy przebywali w tamtym momencie w Pałacu Prezydenckim - pozostali oni w Pałacu po uroczystości powołania nowych doradców Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych oraz jego były zastępca zostali skazani 20 grudnia prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczeniem uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 r.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Sławomir Patyra

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 15.09

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej