Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Naczelny Rabin Polski: oby dialog przyczynił się do rozszerzania pokoju

2024-01-14, 08:00

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Naczelny Rabin Polski: oby dialog przyczynił się do rozszerzania pokoju
Rabin gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi Dawid Szychowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś i arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej Władysław Ziółek. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Modlę się, żeby dialog między chrześcijanami i żydami przyczynił się do rozszerzania pokoju na świecie; modlitwa o pokój to teraz nasze najważniejsze zadanie i wspólny cel - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich z okazji 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

27. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim będzie obchodzony w Kościele w Polsce 17 stycznia pod hasłem "SZALOM. Pokój - Dar Boga".

Rabin Schudrich przypomniał, że inicjatorem Dnia Judaizmu był papież Jan Paweł II. - Celem Jana Pawła II było przede wszystkim to, aby katolicy mogli poznać żydowskie korzenie swojej wiary. Chodziło o to, aby raz w roku, nie rzadziej, katolicy mogli wgłębić się i studiować judaizm - podkreślił.

Zdaniem Naczelnego Rabina Polski, ponad ćwierć wieku spotkań i wzajemnego poznawania się zmieniło postrzeganie i przyczyniło się do budowania mostów. - Raz w roku siadamy razem, żeby prowadzić prawdziwy dialog, studiować wspólną przeszłość, wspólnie się modlić - po prostu być razem - powiedział.

Dialog chrześcijańsko-żydowski

Dodał, że po latach dialog chrześcijańsko-żydowski jest czymś "absolutnie normalnym". - To bardzo dobrze, że dialog międzyreligijny już nie wzbudza zdziwienia. To, że katolicy i żydzi spotykają się i rozmawiają, stało się normalną częścią naszego życia - stwierdził.

Michael Schudrich zwrócił uwagę, że Dzień Judaizmu nie jest jedyną okazją do spotkań, dialogu i współpracy dla chrześcijan i żydów. - Spotykamy się regularnie. Cały czas jesteśmy w kontakcie. Mamy wiele wspólnych spraw, wiele wspólnych celów i działamy razem na wielu polach - zaznaczył.

Naczelny Rabin Polski przypomniał, że od kilku lat Dzień Judaizmu ma podobny przebieg: centralne obchody rozpoczyna wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim, po niej odbywa się debata na wybrany temat. Obchody kończy wspólna modlitwa w kościele katolickim.

"Nasze najważniejsze zadanie i wspólny cel"

Przypomniał, że tegoroczne hasło Dnia Judaizmu w Kościele katolickim "SZALOM. Pokój - Dar Boga", wskazuje na to, iż modlitwa o pokój to "nasze najważniejsze zadanie i wspólny cel". - Przez ostatnie dwa lata mamy do czynienia z dramatycznym brakiem pokoju w różnych częściach świata. Wojna toczy się u naszych sąsiadów i przyjaciół - na Ukrainie. Wybuchł też nowy konflikt zbrojny w Ziemi Świętej w Izraelu. Modlę się i mam nadzieję, że dialog między chrześcijanami i żydami przyczyni się do rozszerzania pokoju na świecie - zastrzegł.

Obchody Dnia Judaizmu w poszczególnych miastach

W Warszawie obchody Dnia Judaizmu odbędą się 14 stycznia o godz. 18 w stołecznym kościele sióstr sakramentek, gdzie z udziałem bp. Rafała Markowskiego odprawiona zostanie msza św. "O uproszenie miłości".

Łódzkie obchody odbędą się 16 stycznia w specjalnie przygotowanym namiocie postawionym na miejscu synagogi przy ul. Zgierskiej 27. O godz. 19 metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś weźmie udział w debacie z rabinem Dawidem Szychowskim "Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie". Po zakończeniu debaty, o godz. 20.15, odbędzie się liturgia Słowa Bożego, a następnie poczęstunek.

W Krakowie tegoroczne obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się 17 stycznia o godz. 17 w auli bł. Jakuba Strzemię przy bazylice oo. Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 4.

"Pokój jako dar od Boga"

W Radomiu obchody rozpocznie 17 stycznia o godz. 10 wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu z udziałem ordynariusza diecezji radomskiej bp. Marka Solarczyka i Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Następnie uczestnicy udadzą się na Zamek w Szydłowcu, gdzie o godz. 11:30 rozpocznie się panel dyskusyjny pt. "Pokój jako dar od Boga". Obchody zakończy nabożeństwo Słowa Bożego, któremu w kościele farnym w Radomiu o godz. 16 przewodniczyć będzie przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś.

Dzień Judaizmu Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w 1997 roku, obchodzony jest 17 stycznia - w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. 

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej