Msza św. w intencji śp. prezydenta Gdańska. Ks. Kazimierz Sowa o dziedzictwie Pawła Adamowicza

2024-01-14, 13:59

Msza św. w intencji śp. prezydenta Gdańska. Ks. Kazimierz Sowa o dziedzictwie Pawła Adamowicza
- To nie przypadek, że ostatnie słowa Pawła Adamowicza wypowiedziane tuż przed śmiercią odwoływały się do dobra i do radości dzielenia się tym dobrem z innymi - powiedział w homilii ksiądz Kazimierz Sowa. Foto: PAP/EPA/Marcin Gadomski

- To nie przypadek, że ostatnie słowa Pawła Adamowicza wypowiedziane tuż przed śmiercią odwoływały się do dobra i do radości dzielenia się tym dobrem z innymi - powiedział w homilii ksiądz Kazimierz Sowa. W gdańskiej Bazylice Mariackiej odprawiono mszę świętą w intencji zamordowanego pięć lat temu prezydenta miasta.

Ks. Kazimierz Sowa przypomniał ostatnie słowa Pawła Adamowicza. - Mówił, to jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Przywoływał cechy Gdańska i gdańszczan: Gdańsk jest szczodry, Gdańsk się dzieli dobrem. Gdańsk jest miastem Solidarności, za to wszystko serdecznie dziękuję - dodał.

Ks. Sowa wskazał, że jeśli chcemy czerpać z dziedzictwa Pawła Adamowicza, to musimy nauczyć się umiejętności dzielenia się z drugim i praktykować solidarność. Dodał, że to dziedzictwo to również konieczność przebaczenia tym, którzy wobec nasz zawinili. - Czy to dziedzictwo pozostanie tylko w wymiarze słów i pięknych haseł? Czy stanie się rzeczywistością, motorem naszego działania - zależy tylko od nas - mówił kapłan. - Jestem przekonany, że dla wielu z nas, przesłanie, które zostawił śp. Paweł Adamowicz, stało się takim motorem działania. Owoce tego działania nawet możemy dostrzec w tej rzeczywistości, która się zmienia -podkreślił.

Paweł Adamowicz został pchnięty nożem 13 stycznia 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Zmarł w szpitalu 14 stycznia, a jego pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej, w której został pochowany. Jego zabójca Stefan Wilmont został w marcu 2023 roku skazany nieprawomocnie na dożywocie.

Czytaj także:

IAR/kg


Polecane

Wróć do strony głównej