"Nauczył nas, by z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość". Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza

2024-01-14, 16:47

"Nauczył nas, by z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość". Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza
Aleksandra Dulkiewicz: Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii Gdańska, Pomorza, Kaszubów, Polaków w Gdańsku, odważnie patrzeć w przyszłość - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Nasze hasło herbowe: "ani tchórzliwie, ani zuchwale", przekładał na codzienność - inwestycje, rozbudowę miasta, pamiętał też o człowieku - dodała.

W Gdańsku kończą się obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza, zamordowanego pięć lat temu. - Dni wokół 13 i 14 stycznia zawsze wywołują wspomnienia. Uśmiecham się do nich, kiedy myślę o poczuciu wspólnoty - tylu ludzi, którzy umieli trwać ze sobą, garnęli się do siebie, i to każdego dnia od śmierci Pawła Adamowicza. Ludzie nie chcieli być sami - przyznała w Polskim Radiu 24 następczyni Pawła Adamowicza w fotelu prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

- Przeglądałam księgi kondolencyjne. Ludzie pisali o rzeczach, za którymi tak bardzo tęsknimy - byśmy dbali o siebie, by Gdańsk był miastem pełnym wzajemnego szacunku. Te księgi były wyrazem smutku, żalu, niezrozumienia, ale jednocześnie marzeniem o tym, jacy możemy być - dodała prezydent Gdańska. 

Swojego byłego szefa wspominała jako człowieka, który potrafił rozmawiać ze współpracownikami. - Był szefem bardzo otwartym, dającym dużo swobody. Umiał przecinać spory między podwładnymi, choć bywał choleryczny, ale szybko mu przechodziło - przyznała.

Dziedzictwo Pawła Adamowicza w Gdańsku. "Miał duszę przychodźcy"

Pytana o to, co Paweł Adamowicz zostawił po sobie w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz wskazała na szacunek do miasta. - Paweł Adamowicz miał w sobie duszę przychodźcy - pamiętajmy, że w 1945 roku społeczność Gdańska to w 95,97 proc. nowi ludzie. Współcześnie, w 2024 roku, połowa mieszkańców Gdańska to ludzie, którzy się tu nie urodzili. Cały czas trwa trend przychodźczy do Gdańska. Myślę, że to, że obdarzamy taką miłością te mury, których historii często nie znamy, jest wielką wartością - mówiła.

Przywołała też herbowe motto Gdańska. - Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii - trudnej, skomplikowanej, często niezrozumiałej, gdy chcemy widzieć rzeczy biało-czarnymi - Gdańska, Pomorza, Kaszubów, Polaków w Gdańsku, odważnie patrzeć w przyszłość. Paweł nasze hasło herbowe: "ani tchórzliwie, ani zuchwale", przekładał na naszą codzienność - inwestycje, rozbudowę miasta - stwierdziła.

- To, co było czymś bardzo ważnym, to myślenie o człowieku i troska o drugiego człowieka: model na rzecz równego traktowania, model na rzecz integracji migrantów, tworzenie jasnej atmosfery w naszym mieście, w której każdy czuje się dobrze. To jest to, co prezydent Adamowicz dla nas zostawił - dodała Aleksandra Dulkiewicz. 

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj

Aleksandra Dulkiewicz: Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość ("Temat dnia/ Gość PR24") 12:21
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Paweł Adamowicz został pchnięty nożem 13 stycznia 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Zmarł w szpitalu 14 stycznia, a jego pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej, w której został pochowany. Jego zabójca Stefan Wilmont został w marcu 2023 roku skazany nieprawomocnie na dożywocie. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Przemysław Lis

GośćAleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 15.36


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej